spoorwegen, niet alleen naar de havens van de Kaspische Zee doch ook naar het hart des lands, zagen velen hierin een reden, te vol harden bij het „maximum" plan. Dat de invloed van de aanhangers daarvan niet gering was moge worden bewezen door het feit, dat op een bepaald oogenblik reeds opdracht was gegeven tot den aanleg van de spoorlijn Tsjaman Kandahar de uitslag van in Enge land gehouden verkiezingen en de daarop volgende wijzigingen in het bestuur, zoowel in het moederland als Indië, hadden echter tengevolge, dat van den aanleg van het laatste traject nooit iets is gekomen. Ten bewijze, dat deze theorie nog vrij lang stand heeft gehouden moge er op worden gewezen, dat Kol. Repington, militair cor respondent van de Times, nog ten tijde van de legerorganisatie- Kitchener omstreeks 1900 voor de berekening van de sterkte van het Britsch-Indische leger uit ging van de volgende becijfering. 1. onmiddellijk noodig voor verdediging van de passen in den Hindoekoesj in Afghanistan 30.000 man 20.000 man reserve 50.000 2. binnen 6 weken te zenden naar a. Kaboel 50.000 b. Ghirisjk (waar de weg Kandahar-Herat de Hilmend kruist 50.000 Uiteindelijk zullen totaal noodig zijn 1. binnen 8 maanden aan de Hilmend 250.000 2. binnen de 10 daarop volgende maanden nog eens 250.000 3. te Kaboel 50.000 4. op de verbindingen 100.000 alzoo in totaal 650.000 Indien men deze cijfers vergelijkt met de gegevens, omtrent de taak en de sterkte van het Britsch-Indische leger vermeld op blz. 776 van I.M.T. 1937 nr. 9, komt verder commentaar ons overbodig voor, zelfs indien men in aanmerking neemt, dat ge noemd leger blijkens de noot op blz. 782 in evenvermeld nummer ongeveer verdrievoudigd zou kunnen worden en men ook nog de beschikking heeft over Imperial Service Troops en Auxiliary Forces. Een punt waarover bij de militairen nimmer onderlinge strijd heeft bestaan, was de vraag, waar men zich de voorste lijn moest denken indien deze niet in Afghanistan kon worden gelegd 121 1) Grensstation ten N.W. van Quetta de lijn naar deze plaats kwam in 1880 gereed. Daar deze door den Bolanpas gaande lijn, welke een meester stuk van techniek wordt genoemd, als gevolg van de aanwezigheid van een niet voor verbetering vatbare 1800 m lange tunnel een te geringe capaciteit heeft, werd in latere jaren meer naar het O. een tweede, dubbel- sporige verbinding aangelegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 19