onveranderlijk luidde het antwoord aan de van India afgekeerde openingen der bergpassen een eventueele vijand zou zich dan eerst door het grensgebied hebben heen te vechten om daarna, met dat woeste en onherbergzame gebied in den rug, voor een hindernis te komen te staan van formidabele afmetingenden Indus, welke rivier in den regentijd zijn wateren buiten de eigen lijke bedding voortstuwt over een kilometers breede strook land. De buitenlandsche politiek heeft het mogelijk gemaakt, dat in den loop der jaren aan de strategische wenschen kon worden voldaan na het sluiten van het demarcatieverdrag van 1893 was de grens in het N.W. zoover vooruit gebracht, dat Engeland 1. de naar Afghanistan leidende passen in zijn macht had x) 2. de passen versperde, die uit het Russische gebied over den Hindoekoesj voeren 3. de stammen, die langs en in het grensgebergte wonen, onder politieke controle houdt. Er zij op gewezen, dat bedoelde passen het grensgebied verdee- len in drie deelen, waarvan de strategische waarde min of meer uiteenloopt. Deze deelen, welke merkwaardigerwijze vrijwel samenvallen met die, waarin het grensgebied m.h.o. op de ver houdingen in de stammen kan worden verdeeld en welke zijn opgesomd in het I.M.T. 1937 nr. 12, blz. 1080, zijn de volgende 1. het strategisch onbelangrijke gebied, grenzende aan China en op korten afstand van Rusland verwijderd de hier aanwezige passen zijn ongeschikt voor de bewegingen van troepen van eenige sterkte de bewoners kennen een, zij het los, stamver band en houden zich over het algemeen rustig 2. het strategisch belangrijkste gebied van de Koenar- tot de Gomalrivier, dwars gelegen op de verbindingen van Britsch- Indië met Afghanistan door den Khaiberpas voert de kortste en als regel goed bruikbare weg naar Rusland de overige passen zijn slechts in een deel van het jaar goed bruikbaar dan wel hebben om andere redenen zooals de Gomalpas aan waarde ingeboet. In dit gebied wonen de zeer onrustige Mohmands, Afridis, Oraksais en Wazirs. 3. het strategisch minder belangrijk gebied tusschen de Gomal rivier en de zee waardoor slechts de weg van Kandahar via Quetta naar den Indus voert. Weliswaar is deze route de directe voortzetting van die van Herat naar Kandahar, welke in elk jaargetijde goed bruikbaar is, zelfs beter dan de ver binding Herat-Kaboel-Pesjawar, doch zij voert ten slotte niet naar het hart van Indië dan nadat, na overschrijding van den Indus, de Indische woestijn is doorgetrokken. De bevolking van dit gebied kent een vrij hecht stamverband 122 b V.z.v. zulks v.w.b. den Khaiberpas nog niet volledig het geval was, werd dit doel bij den vrede na den derden Afghaanschen oorlog bereikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 20