Niettegenstaande de onuitvoerbaarheid daarvan reeds in het hiervoor genoemde uit 1856 dateerende rapport was betoogd, is de wijze van optreden der Engelschen lange jaren geheel gelijk geweest aan die, welke zij in andere gebieden van Azië en in Afrika met zooveel succes hebben toegepast. Daarbij werd het beginsel gevolgd, de vorsten en hoofden in het bezit te laten van hun macht en zich tevreden te stellen met het plaatsen op de belangrijke punten van residenten, die de bevoegdheid hebben, alle in de omliggende districten voorkomende zaken te regelen door het uitkeeren van subsidies of, waar zulks noodig mocht blijken, met de wapenen voorts voor het houden van een wakend oog op het grensverkeer alsmede voor het beslissen in hoogste instantie van geschillen tusschen de opperhoofden der verschil lende stammen. Het zal den lezer na de gegeven beschrijving van het karakter van de grensbevolking en van de in en tusschen de stammen heer- schende verhoudingen duidelijk zijn, dat aan het welslagen van dit systeem van meet af één voorwaarde was verbonden waar aan echter helaas niet werd voldaan nml. dat de door de Engel schen verantwoordelijk geachte hoofden van hen den steun ont vingen, dien zij bij de uitoefening van het hun toegedachte gezag niet konden ontberen. In een enkel deel van het grensgebied is dit echter wel het geval geweest, nml. in Beloetsjistan, waar de, zijn diensttijd als luitenant begonnen en als gouverneur beëindigde, latere Sir Robert Sandeman hiermede een zoodanig succes bereikte, dat reeds in 1892 in welk jaar hij overleed gesproken kon worden van een vrijwel voltooide pacificatie van het gebied ten Z. van de Gomalrivier. Nu wordt wel betoogd, dat deze methode, als regel aangeduid als Sandeman-, door velen ook als forward policy, slechts in die streken uitvoerbaar was, doch en o.i. ten rechte zoo vragen enkele schrijvers zich af, indien het toeval had gewild, dat de jonge luitenant Sandeman niet was geplaatst in Beloetsjistan doch in de omgeving van Pesjawar, zou het dan uitgesloten zijn geweest, dat de „Staffcollege" thans ergens in Tairah zou zijn gevestigd instede van te Quetta Voor hen, die deze vraag stellen staat dit gelijk met haar in bevestigenden zin te beantwoorden. Hoe het zij, de close border policy, welke in het Z. onder bekwame leiding tot schitterende resultaten leidde, faalde in het 127 b Een poging, deze poitiek ook in Waziristan toe te passen deed Bruce die tevoren onder Sandeman had gediend. Zijn systeem, waarbij hij de hoofden verantwoordelijk stelde vandaar de naam „maliki-system" viel echter als een kaartenhuis in elkaar toen de regeering niet genegen bleek, de voor het dragen van die verantwoordelijkheid noodige machts middelen, troepen, ter beschikking te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 25