gebied. Doch ook hiermede was men er nog nietmisdrijven tegen die orde dienden snel te worden gestraft en te worden tegenge gaan en daartoe waren krachtiger middelen noodig dan het woord en het goud, zoodat den politieken agenten alras eenige gewapende lieden werden toegevoegd. Hoewel hiermede ook nog geen normale toestanden konden worden geschapen, deden zich t.o.v. het onder de politieke controle geplaatste gebied vrij spoedig dezelfde fac toren gelden als die, welke geleid hadden tot het onder bedoelde controle plaatsen daarvan, waardoor men weer genoodzaakt werd tot het maken van een volgende sprong. Dus ook de tenuitvoer legging van de olievlektheorie Onverstandig genoeg, niet Wel werd naar voren getrokken, doch onderworpen werden de stam men nietmen vergenoegede zich met een schijntoestand. De hoogste macht bleef in handen van de politike agenten de gewa pende macht op de waarde waarvan wel e.e.a. viel af te dingen stond onder hun bevelen. Wij zien dus het eigenaardige beeld waarover later meer -dat het leger achter de administratieve grens telkenmale lijdelijk moest toezien. Houdt men nu in het oog, dat de hulpkorpsen van over die grens uit de plaatselijke bevolking werden gerecruteerd, slechts losjes werden georgani seerd, slecht waren bewapend soms slechter dan hun stam- genooten en niet de discipline en saamhoorigheid kenden van het leger, dan is het geen wonder dat de eerste klap als regel in het voordeel der verzetslieden was en daarna de militairen moesten worden te hulp geroepen om goed te maken wat anderen hadden verknoeid. En ook dan nog legde men de politieke macht slechts in hun handen, indien zulks absoluut onvermijdelijk was. Voerde de noodzaak van beveiliging van het gebied aan deze zijde van de grens tot een langzaam vorwaarts gaan in dat aan gene zijde, de beveiliging van de handelswegen naar Afghanistan tevens in geval van militaire actie tegen dat land de opmarsch- wegen leidde tot een verder binnendringen, zij het in betrekkelijke smalle strookenKhaiberpas alsmede Koeram- en Gomalvalleien. Doch ook hier lag weder alles in handen van den political officer geen legertroepen doch hulpkorpsen, wederom plaatselijk gerecruteerd, die tegen goed geld hadden te zorgen voor het openhouden dier wegen terwijl anderzijds de bevol king werd betaald voor het afzien van het plegen van aanslagen o.m. op de karavanen, in de genoemde gebieden tevoren haar belangrijkste bron van inkomsten, en van andere rustverstoringen meestentijds bleef dit geld achter in de zakken van de hoofden en hun trawanten, hetgeen op den duur aanleiding gaf tot allerlei narigheid. Ook op andere wijze kon zij nog geld verdienen, nml. door arbeid aan de wegen. Neemt men in aanmerking, dat de onder rechtstreeksch bestuur geplaatste bevolking dezen aibeid verrichtte zonder vergoeding, als een soort heerendienst, dat zij in tegenstelling met de Pathans niet vrijgesteld was van belasting 130

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 28