en ook geen wapens mochten dragen hetgeen laatstgenoemden zelfs bij verblijf aan deze zijde van de administratieve grens was toegestaan dan zal het duidelijk zijn, dat de grensbewoners in een wel zeer bevoorrechte positie verkeerden. Daar kwam echter meer bij. Zoodra in hun gebied de een of andere euveldaad werd bedreven, loofden de politieke agenten als regel belooningen uit voor het uitleveren van de schuldigen. Men denke niet, dat de dorpshoofden en de hulpkorpsen de ware bedrijvers voor het gerecht brachten indien zij niet de zekerheid hadden te kunnen rekenen op snellen en afdoenden steun van de Engelsche bajonettenwel lokte het goud en zag de Pathan niet op tegen verraad, doch het uitleveren van de ware schul digen zou hem in zijn stam maken tot een uitgestootene wiens leven nergens meer veilig was. Toch kon met eenige handigheid de belooning wel worden geïncasseerd en wat was nu eenvou diger dan het ensceneeren van een misdrijf of overtreding Van daar dat wij ergens lazen, dat onder dit systeem van „bribing and blackmail good conduct paid but bad conduct paid more". En de betalingen voor goed gedrag dan Wel, bij deelname van een geheel dorp of een geheele stam aan een opstandige beweging werden deze wel stop gezet doch zoodra boden de verzetslieden niet hun onderwerping aan of de betalingen werden voortgezet, ja zelfs keerde men als regel de tijdelijk ingehouden bedragen uit. Een derde reden voor het niet strikt de hand houden aan de beginselen van 1849 lag in de geleidelijke erkenning van de over wegingen van politiek-strategischen aard. De daarop gebaseerde buitenlandsche politiek schiep ten volle gelegenheid, niet alleen tot voorwaarts gaan, doch mede tot volledige onderwerping van het grensgebied. Dat daartoe niet werd besloten en eerst in de laatste jaren in die richting wordt gestreefd, is een gevolg van het feit, dat men niet het juiste besef heeft gehad van wat sir William Barton een niet-militair later zoo kort en duidelijk zeide „the problem of the Afghan frontier is in its essence a question of military strategy". Dit gebrek aan besef heeft geleid tot het ontstaan van evengenoemd probleem dat, zooals hierna zal blijken, is terug te brengen tot een kostenvraagstuk. Den militairen treft in dezen weinig blaamzij zagen wel verder dan hun eigen tijd en land zij volgden niet alleen hetgeen zich in andere koloniale gebieden afspeelde, doch trokken daaruit ook de juiste leering, dat de eenige oplossing bestond uit bezetting en volledige onderwerping van het geheele grensgebied onder vereeniging in één hand van het militaire en burgerlijke gezag 1). 1) Zoo bracht gnl. Lockhart kort voor de Tairah-expeditie een bezoek aan Atjeh waar hij wel niet onkundig zal zijn gebleven omtrent het voor en tegen van de politiek van de geconcentreerde linie en van de door gnl. (Vervolg zie onderaan blz. 132). 131

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 29