Had men ten volle rekening gehouden met de daaruit voort vloeiende consequenties, dan zou onderwerping van het grens gebied daarvan het gevolg zijn geweest. Stuitte het in één hand leggen van mil. en civiel gezag al hetgeen wij over dit onderwerp lazen (niet alleen in militaire doch ook andere geschriften) zou ons bijna doen zeggen: natuurlijk op verzet, bezetting en onderwerping van het volledige grens gebied achtte men evenmin noodig. De grenspassen waren immers reeds bezet en in het daartusschen gelegen gebied zou het eigen leger toch niet optreden. Bovendien, voor onder werping en blijvende bezeting zouden veel en aanvankelijk zeer veel troepen noodig zijn. Waar zouden deze vandaan moeten komen? Geheele opheffing van de aan de grens gelegen N.W. Frontier Force was uitgesloten tijdens de eerste phase, de onder werping, zouden zij de „administrative border moeten bewaken en ten deele beschikbaar dienen te blijven als reserve. Leger- uitbreiding Deze zou uiteraard geld kosten en daartegen had men bezwaar. De hiervoor weergegeven uitlating van minister Balfour gaf geenszins de opvatting weer op een bepaald tijdstip, zij heeft vrijwel steeds gegolden. De strijd tegen de grensstammen, hoezeer ook gevoerd in het belang van het geheele rijk, kon niet worden beschouwd als een der door den minister bedoelde buiten gewone omstandigheden. Daartoe behoorden slechts de bedwinging van de Muting in 1857 en later de strijd tegen Afghanistan in 1919, welke laatste intusschen minder offers kostte dan menige andere expeditie. Gezien het reeds onder normale omstandigheden 132 Van Heutsz bepleitte en kort daarop in practijk gebrachte methode, welke toch ook niet anders was dan tenuitvoerlegging van de latere „olievlek- theorie" van maarschalk Lyautery. Dat ook diens verrichtingen in Britsch- Indië alle aandacht hebben moge o.m. blijken uit de Gold Medal Prize Essay 1934, van het United Service Institutation of India. Het opgegeven onderwerp luidde: „The problem of the French in dealing with the tribes on the Southern and Eastern frontiers of Morocco, in the mountainous region of the Atlas, is in many ways similair to ours on the North West Frontier of India. Contrast the two methods of control and administration and state in some detail what is in your opinion, the best system of defence and control of the North West Frontier of India (from Chitral to the Persian Frontier inclusive)". Mj. Dunford, die den eersten prijs verwierf, komt in zijn beantwoording (zie J.U.S.I.I., October 1934), waarbij de redactie er nog eens speciaal den nadruk legt, dat S.'s inzichten in geenen opzichte zijn aan te merken als official" en dat zij niet noodzakelijk die van de beoordeelaars zijn, tot de volgende slotsom: „We have our own special problem to solve and we have our accumulated national experience to draw upon. We have our own methods and our own ideals. At the same time, it would be tolly to refuse to learn from the experience of others and there are certain principles which are of universal application. Of these perhaps the greatest is that while unified control gives efficiency and economy, a diversity of authorities cannot hut conduce to extravagance and indecision. (Cursiveering van ons).

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 30