door Britsch-Indië aan de defensie bestede bedrag kon van leger - uitbreiding ten laste van dit gewest geen sprake zijn. Als laatste mogelijkheid bleef nog het onttrekken van de noodig te achten troepen aan die, welke dienen voor de handhaving van orde en rusttegen deze oplossing verzetten zich zooals wel te begrijpen is niet alleen de onderkoning doch ook de legercommandant1). Wij zien dus eenige zeer tegenstrijdige belangen en opvattingen. „Mouse", de anonyme schrijver, wiens geestige pen zich eveneens met the N.W. Frontier problem heeft bezig gehouden, onder scheidt in „The so-called forward policy" (J.U.S.1.1., Juli 1933) behalve zijn eigen de volgende richtingen, welke wij met de toe lichtende motto's onvertaald zullen laten 1. The Government of India Policy Watch and pray. 2. The Foreign and Poitical Policy Let the military yield to the politicians. 3. The Army Policy We'll conquer or die. 4. The Air Policy This is another road to fame. Men ziet het, opvattingen genoeg, uiteenloopende opvattingen, welke uiteraard met uitzondering van de laatste, men kan wel zeggen van meet af aan hebben bestaan en niet hebben nagelaten haar invloed uit te oefenen op de regeeringen van de provincie, van Britsch-Indië en van het rijk, die lang niet altijd één lijn trokken. Nu eens helde men over naar de meening der militairen (volledige onderwerping), dan weer ging men mede met de political officers, die hoewel zij gerekend dienen te worden tot wat wij het B.B. zouden kunnen noemen, slechts ten deele daaruit voortkwamen 2)daarmede meermalen van meening verschilden en dat dan niet onder stoelen of banken staken en overigens een vrij onafhankelijke positie innamen (geen blijvende bezetting, althans niet met geregelde troepen). Voorts verschilden de gouverneur, de onderkoning en de minister nog vaak onderling van meening zoo kon het gebeuren, dat wanneer Londen ten slotte was over- 133 1) Wij vestigen er de aandacht op, dat de in 19361937 naar Waziristan gezonden versterkingen behoudens enkele kleinere onderdeelen, vnl. compagnieën lichte vechtwagens bestonden uit de lrst Indian Division en derhalve waren onttrokken aan de „external security troops" (zie de noot op blz. 776, I.M.T. 1937 nr. 9), die daardoor van ±1/4 van hun sterkte werden beroofd. Dat zulks bij een tegelijkertijd van buiten af komenden aanval wel eens kwade kansen zou kunnen opleveren, behoeft geen nader betoog 2) Het merkwaardige is. dat deze „political officers" veelal voortkwamen uit het officierskorps, hetgeen overigens geen verwondering behoeft te baren, daar de officieren als gevolg van het in het leger toegepaste systeem van rouleeren der onderdeelen tijdens hun loopbaan in Indië allen na langeren of korteren tijd aan de N.W. grens werden geplaatst terwijl de bestuurs ambtenaren veelal lange jaren achtereen in eenzelfde gebied werkzaam bleven en daardoor slechts bij uitzondering met het grensgebied in aanraking kwamen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 31