moreelen indruk op den vijand maakte en waarvan een niet te miskennen moreelen invloed uitging op de eigen aanvallende infanterie. Deze invloed uitte zich in een gevoel van rechtstreek- sche bescherming tegen het moordende vuur van de vijandelijke infanterie-wapens, men groepeerde zich in de onmiddellijke nabijheid van de langzaam voortrollende tanksde infanterie werd op deze wijze door de vechtwagens a.h.w. voorwaarts getrokken. Een hoofdvoorwaarde was derhalve dat de snelheid van de vechtwagens overeenkwam met de snelheid, welke de infanterie op het gevechtsveld kon ontwikkelen. De eerste practische toepassing van het nieuwe wapen vond plaats in den slag bij Cambrai (Nov./Dec. 1917), toen Britsche vechtwagens voor het eerst in grooten getale ten aanval gingen. Zoowel het bij verrassing verschijnen van het nieuwe strijdmiddel als het gevoel van machteloosheid tegenover dit wapen de artillerie was namelijk niet in staat tijdig ter bestrijding gereed te zijn, terwijl de automatische wapens geen uitwerking op de vechtwagens hadden, ja zelfs door het vuur van dit nieuwe aan valswapen onderdrukt en vernietigd werden waren factoren, welke leidden tot het behalen van een éclatant succes, het over een diepte van eenige tientallen kilometers indrukken van het castgeloopen stellingfront. Ook in de daaropvolgende „tankslagen" bij Soissons en Amiens in Juli en Augustus 1918 kwamen de vechtwagens als overwin naars uit den strijdwederom was gebleken dat de Duitschers het eenige ter beschikking staande afweermiddel, het veldgeschut, niet tijdig en in voldoend aantal in stelling hadden kunnen brengen tegen de verrassend optredende Fransche en Engelsche tanks. Bij het eindigen van den wereldoorlog was men er dan ook van overtuigd, dat de vechtwagen het strijdmiddel was, waarmede men de infanterie nieuwe aanvalskracht kon geven, dat de kracht verhouding aanvallerverdediger, welke vóór het optreden van de vechtwagens in het voordeel stond van den verdediger, thans in het voordeel van den aanvaller was gekeerd. Het kwam er nu op aan zich ten spoedigste toe te leggen op de ontwikkeling van de tegen de vechtwagens te gebruiken af- weerwapens. De strijd pantserafweergeschut werd hierdoor geopend, een hardnekkige strijd, waarbij het er om ging de krachtsverhouding aanvallerverdediger, welke weer in labiel evenwicht dreigde te komen, in het voordeel van den aanvaller te houden. Het verloop van dezen strijd is in het kort als volgt weer te geven. De ontwikkeling van het pantser-afweergeschut had tot gevolg, dat men de pantserdikte van de vechtwagens ging vergrooten en 136

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 34