toen de vechtwagens daardoor te zwaar, te langzaam werden en dientengevolge te kwetsbare doelen zouden vormen voor de artillerie, nam men zijn toevlucht tot de snelheid als middel om aan het gerichte vuur van het afweergeschut te ontglippen. Om een groote beweeglijkheid te kunnen bereiken moesten de vecht wagens echter minder zwaar gepantserd zijn. Hiervan was weer het gevolg, dat een voltreffer van het afweergeschut zeker het verlies van een wagen beteekende. Vergrooting van het aanvals front en gelijktijdige inzet van een groot aantal vechtwagens was ten slotte de laatste poging om de uitwerking van het afweerge schut, zij het relatief, te verminderen. Het uiteindelijke resultaat was, dat de vechtwagens, welke aanvankelijk op het gevechtsveld dezelfde snelheid konden ont wikkelen als de infanterie en derhalve uitstekend geschikt waren om met de infanterie samen te werken welke samenwerking trouwens de aanleiding is geweest voor het in het leven roepen van de tank door den strijd pantserafweergeschut in technisch opzicht een dusdanige metamorphose hadden ondergaan dat zij tactisch niet meer konden voldoen aan de oorspronkelijke taak de vechtwagens liepen weg van de infanterie. Men stond nu voor een moeilijkheid. Oorlogservaring met het nieuwe strijdmiddel had men niet, de nieuwe vechtwagentactiek moest dus op manoeuvre-ervaring worden gebaseerd. Aangezien de vechtwagens wel in het door den vijand bezette terrein kunnen binnendringen maar dit niet kunnen vasthouden en bezetten en deze laatste taak alleen door infanterie kan worden uitgevoerd, was nauwe samenwerking met de infanterie nood zakelijk en derhalve slechts één oplossing van het vraagstuk mogelijk, namelijk de snelheid van de infanterie te vergrooten de infanterie moest worden gemotoriseerd. Zoolang de infanterie echter wordt vervoerd op motorvoer tuigen is zij evenmin in staat het terrein te bezetten, zij zal daartoe tijdig de voertuigen dienen te verlaten. De motoriseering kan in dit geval derhalve slechts dienen als middel om de infanterie versch en onvermoeid in het gevecht te brengen, factoren, welke uiteraard gunstig zijn voor het vergrooten van de snelheid van handelen een volkomen oplossing van het vraagstuk werd hier door echter niet verkregen. Men kwam door motoriseering van de infanterie tot het in het leven roepen van gemotoriseerd-gemechaniseerde eenheden, waaraan zelfstandige, operatieve opdrachten konden worden gegeven. De eigenlijke steun van den infanterieaanval, voor welke taak de vechtwagens oorspronkelijk bestemd waren geweest, werd losge laten. Men ging zelfs zoover de infanterie niet meer als hoofd wapen te beschouwende rollen werden omgedraaid. In een toekomstoorlog zouden de gemechaniseerde troepen het hoofd- 137

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 35