wapen vormen, de infanterie (gemotoriseerd en gedeeltelijk zelfs Gemechaniseerdzou daaraan als hulpwapen worden toegevoegd. Deze tactische ontwikkeling van het vechtwagen-vraagstuk werd vooral in Engeland onder invloed van mechamsatie-enthu- siasten als Fuller en Liddell Hart gepropageerd, hetgeen o.m. ook tot uiting kwam in de producten van de nationale vecht- wagenindustrie waarbij gestreefd werd naar het verkrijgen van steeds grootere snelheden. In Frankrijk, waar men over een groot aantal vechtwagens beschikte van het type dat tijdens en kort na den oorlog was en werd aangeschaft, werden de tactische opvattingen beïnvloed door het aanwezige materieel. Men trachtte in Frankrijk zoo lang mogelijk vast te houden aan de oorspronkelijke taak het ver- hoogen van de aanvalskracht van de infanterie daarbij een ernstig beroep doende op de artillerie om den gezamenlijken aanval infanterie-vechtwagens te steunen en op deze wijze de uitwerking van het afweergeschut te verminderen. Toen ook de nieuwe Fransche vechtwagens van nationaal fabri- caat een grootere gemiddelde snelheid in het terrein kregen dan die van het oude type, liet men het oude aanvalssysteem met geheel los, doch trachtte het vermogen van de moderne vecht wagens zoo goed mogelijk aan dit grondsysteem aan te passen. Uit het voorgaande blijkt, dat hoewel in Engeland en in Frankrijk was vastgehouden aan onmiddellijke samenwerking van vechtwagens met infanterie, de uiteindelijke resultaten v.w.b. de toe te passen vechtwagentactiek zeer sterk uiteenloopend, ]a zelfs als uitersten moeten worden beschouwd. Kan men t.a.v. de Engelsche opvatting, gebaseerd op snelheid, lichte pantsering en verrassende aanvalswijze m zekeren zin spreken van een overstag gaan, de Fransche opvatting, gebaseerd op zware pantsering en langzame methodische aanvalswijze heeft daarentegen een zeer conservatieven ondergrond. Zooals gewoonlijk ligt de juiste oplossing van het vraagstuk in het midden. Vaststaat dat de vechtwagen thans met meer moet worden beschouwd te zijn, een in het terrein verplaatsbaar ge maakt gepantserd schietwapen van de infanterie, doch een nieuw wapen dat een afzonderlijke gevechtstaak heeft te vervullen. Intusschen hebben nieuwe ideeën baan gebroken, waar oe Duitschland, dat de ontwikkeling van het vechtwagenvraagstuk als toeschouwer" heeft meegemaakt en op grond van de toen gevormde ideeën in 1935 tot invoering van het pantserwapen over- ging in zekere mate de promotor is geweest. In het kort komt dit Idierop neer, dat men zich niet meer dient af te vragen „op welke wijze kunnen de vechtwagens de infanterie rechtstreeks steunen" doch „op welke wijze kunnen vechtwagens in het kader van den infanterieaanval worden^ aangezet, opdat de infanterie daarvan de vruchten kan plukken 138

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 36