als tegen landdoelen worden gevuurd. Buiten de wegen moet het wapen door de manschappen worden gedragen, hetgeen over niet te groote afstanden mogelijk is. In den 12.7 mm mitr. heeft de infanterie een wapen gekregen, dat in de eerste plaats is bestemd voor het bestrijden van vliegtui gen. Ook is bestrijding van niet te zware pantsers mogelijk, doch het ligt in de bedoeling den troep voor deze taak van andere wapens te voorzien. Hiervoor is nl. pantserafweergeschut besteld, waarvoor de gelden zijn opgebracht op de thans bij den Volksraad in behandeling zijnde 2e aanvullende begrooting van 1938. De 12.7 mm mitr. leent zich mede voor het bestrijden van levende ongedekte doelen, welke buiten het bereik van den mitr. M. 23 vallen. Voor een dergelijk gebruik moet steeds worden overwogen of de te verwachten resultaten het munitieverbruik men denke vooral ook aan de munitieaanvulling door onze terreinen zouden wettigen. 4. Na aankomst van lichte tanks uit Nederland werd over gegaan tot oprichting van een proef-vechtwagen-afdeelingde daarmede te houden proeven zijn onmiddellijk aangevangen en hebben tot nu toe plaats gehad in de omgeving van Bandoeng en in de nabijheid van Batavia. Er zijn 2 typen landtank en amphibietank. De besturing te land van beide typen vechtwagens geschiedt door ontkoppelen en afremmen van de aandrijf wielen der rups banden. De besturing te water van de amphibietank geschiedt door een kokervormig' roer, terwijl de voortbeweging plaats heeft door middel van een schroef, welke onafhankelijk van de rups banden in beweging kan worden gebracht. 147

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 45