haaldelijk en zat ten slotte geheel vastmet het kanon kon een 40-tal schoten worden afgegeven, het was toen zoodanig verhit, dat het laden onmogelijk was geworden. Het vuur van de art., opgesteld in de rivierbedding, had goed op den boschrand gelegen de in het open terrein vóór den bosch- rand genestelde Paraguaysche infanterie had van dat vuur echter niet geleden. Het nu volgende onverwachte verschijnen van de vechtwagens deed die inf., alsmede die o. van den weg in den boschrand, onverwijld de beenen nemende inf. ten westen van den weg hield stand, doch concentreerde al het vuur op de vecht wagens, zoodat de daarachter volgende Boliviaansche inf. bijna zonder verliezen terrein kon winnen. Om 17.00 was de z. boschrand in het bezit der Bolivianen, en om 18.00 ook Pirijawo vermeesterd. De overgebleven tank keerde nu naar het bosch terug, en na vervanging van de gewonden en aanvulling der bedrijfstoffen werden de beide tanks bij het invallen van de duisternis aan den boschrand opgesteld, om door hun vuur z.n. tegenaanvallen te kunnen afslaan. Het gebruik van vechtwagens in tropische gebieden brengt dus, zoo geen bijzondere voorzieningen zijn getroffen, ernstige moeilijk heden mede, welke tot onbruikbaarheid van de vechtwagens kunnen leiden. Voorts blijkt duidelijk, dat de bestrijding van vechtwagens in beginsel aan speciaal daartoe bestemde of aangewezen wapens of onderdeelen moet worden overgelaten, teneinde te voorkomen, dat de vechtwagens al het inf. vuur tot zich trekken en zoodoende de daar achter volgende vij. inf. ongehinderd tot de eigen opstel lingen laten naderen. 2. Het vierde Paragueesche offensief. Na het mislukken van het derde offensief tegen Ballivian in den zomer van 1934 werd door Paraguay het offensief over Picuiba naar Carandaiti ingezet. In Picuiba had oorspronkelijk de Boliviaansche 9e Inf. Div. gestaan, deze was echter voor den slag bij Strongest daar weg gehaald, onder achterlating van een bezetting van 2 zwakke bataljons in een stelling eenige kilometers voor Picuiba. Hiertegenover bevond zich aanvankelijk het Par. 5e Reg.inf., ongeveer 700 man sterk, zoodat deze troepen elkander in even wicht hielden. De Boliviaansche troepen moesten hun water opvoeren uit Carandaiti, de Paraguayanen uit Garapatal. De voorgenomen Paragueesche stoot in de richting Carandaiti met sterkere krachten moest snel in zijn werk gaan, daar anders door een flankstoot uit richting Strongest, of door een tijdige 152

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 50