versterking van Carandaiti de onderneming tot mislukking ge doemd zou zijn. De verdediging van Picuiba bestond uit een met beide vleugels teruggebogen hoofdweerstandslijn, 1,5 km voor Picuiba. Deze lijn was ruim voorzien van mitrn., 2,5 km daarvoor op een heuvelrug de gv.vpn. De stelling was telefonisch verbonden met de achter waarts opgestelde mortieren, terwijl tot op 20 km afstand geregeld gepatrouilleerd werd. De 6e Inf. Div. onder Kol. Franco en het daaraan toegevoegde Det. Benitez, waarmede de Paraguayanen den stoot wilden uit voeren, waren te zamen sterk 4 inf.regn., 2 cav.regn. te voet, 1 afd.art., de noodige pioniers enz., tezamen 5 a 6000 man uitgelezen troepen. Het Paraguaysche aanvalsplan was met 3 regn. Picuiba wes telijk te omtrekken en een wegenknooppunt in den rug der Bol. te bezetten, de rest zou frontaal oprukken. Vervolgens zou een reg. in de richting „27 Nov." oprukken, de rest naar Cacandaiti. De omtrekkende beweging kwam echter niet tot haar recht, daar het pad, dat daarvoor gekapt werd, niet in den rug, maar tegenover een vleugel van de Boliviaansche stelling uitkwam. Dientengevolge gelukte het wel de voorpostencompagnie af te snijden, doch de helft hiervan wist zich door te slaan, terwijl het geheele Paragueesche detachement tegen de Bol. stelling optornde en daar belangrijke verliezen leed. De Paraguayanen verlengden nu hun vleugels, en kwamen bij het invallen der duisternis tegen over de Bol. vleugels. Dit was voor de Bolivianen het oogenblik geweest om terug te gaan, doch de commandant meende abusie velijk te moeten standhouden, zoodat den volgenden morgen eerst 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 51