een poging tot den terugtocht werd gedaan, toen de Paraguayanen zich reeds in den rug van het fort, op het vliegveld, en bij den Bol. commandopost bevonden. Het gevolg was dan ook dat slechts weinigen aan gevangen neming ontkwamen, terwijl van deze laatsten zich later op den dag verscheidenen zich eveneens moesten overgeven, toen bleek, dat een wegenknooppunt in den rug, dat door ter versterking gezonden troepen bezet moest worden gehouden, door dezen onder druk der Paraguayanen was ontruimd. In Villazon moest nu opnieuw weerstand worden geboden. Hiervoor waren, behalve een 50-tal van Picuiba ontkomenen, beschikbaar 200 ontslagenen uit de hospitalen in Villa Montes, 400 recruten zonder eenige opleiding, die den vorigen avond eerst hun wapens ontvangen hadden, en ongeveer 30 mitrn. Hiervan werden 2 bataljons geformeerd, elk a 300 man en 15 mitrn., waar mede de o. van Vilazon gelegen stellingen werden bezet. In die stellingen moesten, voor den vijand, de recruten hun eerste op leiding in de behandeling van hun wapens ontvangen Twee dagen later (18-8-34) kwam het bevel terug te gaan op Algodonal, waar versterkingen zouden aankomen. De Paragua yanen verzuimden door snel door te stooten hun succes uit te buitenzij gaven daardoor den Bolivianen gelegenheid zich te herstellen De versterkingen in Algodonal kwamen inderdaad het waren nog 200 ontslagen gewonden, en een bat. van 18 R. I. Nu had opnieuw hergroepeering plaats er werden gevormd 2 batn., elk a 2 tirailleurcien. van 100 man en 1 recrutencie. van 200 man, terwijl het bat.-18 R. I. intact bleef. Met de geoefende cien. werd nu de verdediging opgetuigd, terwijl inmiddels 2 en 4 km achter waarts de recrutencien. werden gelegerd ten einde aldaar opge leid en geoefend te worden. Men rekende met de mogelijkheid van een n. omtrekking, en legde daarom in z. richting een terugtochtsweg door het bosch. Doch nu deden toevalligerwijze de Paraguayanen hun aanval om de zuid, waartoe zij eveneens een pad kapten. In 4 dagen kwam er echter geen Boliviaansch vliegtuig, en toen het eindelijk kwam 154 Cl l o ct o 1 cl L I Z2-3^ 7ï,

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 52