en het pad ontdekte, was dit nagenoeg klaar. In stede van een berichtkoker af te werpen, vloog het toestel naar zijn basis terug, en verzond van daaruit een bericht, dat gelijk met de Paragua- yanen bij den cop. aankwam Door Picuiba wijzer geworden, had men den bataljonscdtn. tevoren opgedragen, bij bedreiging van de flanken onverwijld terug te gaan, zonder zich in een ernstig gevecht te begeven. Ingeval het den vijand gelukken zou den weg te bereiken, zouden de vrachtauto's in brand gestoken moeten worden, en de troepen moeten trachten door het bosch te ont komen zonder te trachten den terugweg langs den hoofdweg te forceeren. Men had nml. reeds de ervaring opgedaan, dat een der gelijke poging, in verband met de ruime hoeveelheid automatische wapens, die de Paraguayanen bij dergelijke colonnes plachten in te deelen, nog nimmer was geslaagd. Toen de Paraguayanen in den rug waren gemeld, trachtte een deel van de chauffeurs zijn wagens nog te redden. Vier slaagden er in met vol gas door de Paragueesche bezetting heen te rijden, doch de vijfde werd in elkaar geschoten. Het inmiddels in Carandaiti aangekomen Ille bat. van 18 R.I. werd onmiddellijk ter hoogte van de achterste recruten-compagnie ingezet, om daar stand te houden, en zoodoende aan de andere ingesloten onderdeelen tijd te verschaffen voor een doorbraak poging. Dit plan lukte, een bat. sloeg zich in z. richting door en bereikte den volgenden morgen den hoofdwegde rest brak door in n. richting, en kwam eerst na twee dagen weer op den weg terug. Een deel hiervan, voornamelijk recruten, bereikte ten gevolge van de doorstane vermoeienissen niet tijdig den weg en viel toch in handen van den vijand. Eenmaal op den grooten weg, achter het als achterhoede fun- geerende 111-18 R.I., werden de troepen met auto's naar Caran daiti vervoerd, en daar opnieuw op sterkte gebracht, door aan vulling van de beide geimproviseerde batn. met recruten met 8 dagen opleiding, waardoor deze batn. 600 man en 27 mitrn. telden. Het bat. 111-18 R.I. ging inmiddels met kleine sprongen terug, ten einde een nieuwe omtrekking te voorkomen. Een voorgenomen flankstoot van Strongest uit tegen de ver bindingen van de Paraguaysche colonne kwam door verschillende wrijvingen niet tijdig tot uitvoering. Het gevolg was, dat de Para guaysche vliegers den 50 km langen daarvoor aangelegden bosch- weg onderkenden, zoodat de Paraguayanen in staat waren de nog aan den wegaanleg werkende pioniers gevangen te nemen en de noodige tegenmaatregelen te treffen. Inmiddels gelukte het den Bolivianen bij Carandaiti nog tijdig een nieuwen weerstand van grootere sterkte te organiseeren, doordat versterkingen van het Ballivianfront waren aangekomen. De totale sterkte der Bolivianen, met inbegrip van deze verster kingen, bedroeg hier toen 8 batn.inf., 2 regn.cav. te voet (ge- 155

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 53