De strijd ontbrandde echter op een door beide partijen niet voorzien oogenblik op initiatief van onderaanvoerders, terwijl de onderhandelingen nog gaande waren. De beiderzijdsche legers werden dientengevolge in een ondoor dacht avontuur gestort, zooals de Boliviaansche bevelhebber het zeer terecht uitdrukte. In den beginne moest dan ook aan beide zijden veel worden geïmproviseerd, vooral wat den aan- en afvoer betrof. Paraguay ondervond daarvan, dank zij zijn geografisch gunstiger ligging, heel wat minder de nadeelen dan Bolivia en de Paragueesche successen zijn dan ook voor een niet onbelangrijk deel hieraan te danken. Voor Bolivia was de geografische ligging ten opzichte van het oorlogstooneel buitengewoon ongunstigmen had verzuimd hieraan door verbeteringen tegemoet te komen. Zoo ontbrak bij het uitbreken van den oorlog een brug over de Pilcomayo bij VILLA MONTES, hoewel de geheele aan- en afvoer hier de rivier passeeren moest. Tijdens den oorlog werd hieraan begonnen, doch de brug kwam eerst begin 1935 gereed, zoodat zij practisch niet meer op het verloop der operatiën van invloed is geweest. Bovendien bestond geen behoorlijke aan- en afvoerdienstdeze moest na het uitbreken van den oorlog nog worden georganiseerd, hetgeen geschiedde door een ruim gebruik van automobielen, terwijl een groot aantal ingenieurs en technikers bij dien dienst in de officiers- en hoogere onderofficiers rangen werd aangesteld, waardoor een technisch-economisch gebruik van dien dienst werd verzekerd. Het 800 km lange spoorwegtraject van LA PAZ tot VILLAZON was een enkelspoor-verbinding van onze Indische S.S. spoor breedte, niet op groote snelheden berekend, en bij gevolg van slechts geringe capaciteit. Het is dan ook in hooge mate leerzaam, dat het ondanks de slechte voorbereidingen en de overige ongunstige factoren moge lijk is gebleken het Boliviaansche Leger, met een sterke variee- rende van 35.00060.000 man, gedurende eenige jaren op 1000 1700 km van zijn basis te handhaven in een onherbergzaam land met een arm en slecht wegenstelsel en een zeer ongezond klimaat, terwijl meermalen zelfs het drinkwater van 80 en meer km afstand naar de troepen moest worden opgevoerd. De verpleging en handhaving van ons Veldleger met een behoor lijk georganiseerden aan- en afvoerdienst moet dus bij een even tueel optreden in O.-Java zeer zeker naar behooren kunnen verloopen. De aanvankelijke tegenslagen der Bolivianen zijn te wijten aan a. onderschatting van den tegenstander, o.m. blijkende uit inzet van het eerste offensief met te geringe krachten, en uit den 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 55