Als gevolg weer van het ontbreken van art. steun, konden de verdedigende inf.opstellingen het volle profijt van hun automa tische wapens trekkende aanval moest geschieden op een onge schokt inf.front, zoodat frontale aanvallen weinig kans op succes boden. Daarom is het zoo merkwaardig, dat de Paraguaysche Opperbevelhebber, Gnl. Estigarribia, herhaaldelijk begon met een frontalen aanval op groote schaal en eerst tot de manoeuvre overging, nadat de frontale aanval was verbloed. Een Fransche schrijver, over hetzelfde onderwerp zijn oordeel gevende, acht dezen gang van zaken zeer natuurlijk, omdat men eerst de sterkte en uitgebreidheid van de stelling door een frontalen aanval moet vaststellen, vóór men tot de manoeuvre kan overgaan. Er is echter o.i. een belangrijk verschil tusschen het voeren van inleidende gevechten eenerzijds, en anderzijds het uitvoeren van een frontalen aanval met alle krachten, gedurende 4 a 5 dagen, en het eerst stoppen van dien aanval, als de verliezen hebben aangetoond dat de opdracht onuitvoerbaar is, zooals door de Paraguayanen o.m. bij BOQUERON, BALLIVIAN-stelling, VILLA MONTES en BOYUBE geschiedde. Ten slotte zijn alle Paraguaysche successen te danken geweest aan de manoeuvre, geen enkel aan een frontalen aanval. De geëigende tactiek bleek dan ook omtrekken of een hiaat opzoeken om te trachten daardoor in den rug des vijands te komen, waarbij vooral het bezetten van 's vijands waterbronnen succes beloofde. Het afstootend vermogen der (veelal ongeschokte) inf. stel lingen is dus zeer groot geweest. Gezien onze organisatie kan deze ervaring, gecombineerd met het feit, dat de Madsengewe- ren in dezen oorlog goed hebben voldaan, ons vertrouwen in het afstootend vermogen van een ongeschokt, op oordeelkun dige wijze met kmn. bezet inf.front, slechts verhoogen; het aantal automatische wapens zou echter, zeker indien een art. beschieting moet worden doorstaan, nog kunnen worden uitgebreid. Bij de voorbereiding van de verdediging in boschterrein bleek het maken van elkaar kruisende schietsleuven van groote waarde. Bij ijl bezette fronten bleek het graven van schutterskuilen voordeeliger dan loopgraven, omdat hierdoor de verliezen beperkt werden. Weliswaar is het verband in een dergelijke opstelling minder hecht, doch aan dat bezwaar kan worden tegemoetgeko men door indeeling van een grooter aantal automatische wapens. De Maxim-mitrn. hebben hun deugdelijkheid bewezen, terwijl de schrijvers over de Stokes-Brandt mortieren niets dan lof heb ben. Deze laatste hebben groote uitwerking, kunnen in alle ter reinen volgen, practisch in elk terrein worden opgesteld, en zijn 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 58