tenzij open en bloot opgesteld door den vijand niet aan te peilen daar het schot vrijwel geruischloos afgaat. De cavalerie is uitsluitend gebruikt voor het gevecht te voet, aangezien het gebruik van paarden onmogelijk was wegens watergebrek. Zelfs voor de inf. moest het water met auto's van achteren worden opgevoerd. Alleen bij de vdd. van CARANDAITI is gebruik gemaakt van ter plaatse aanwezige ezels. De artillerie is, zooals gezegd, betrekkelijk weinig tot haar recht gekomen. En vooral het 7,5 vm geschut heeft weinig voldaan, daar de mobiliteit (met autotractie) slechts gering was, terwijl de uitwerking niet uitging boven die van den Stokes-Brandt mortier, welke bovendien de inf. in elk terrein kon volgen en zonder het gebruik van lange verbindingen kon worden ingezet. Alleen de uitwerking van het 10,5 cm geschut werd van betee- kenis geacht. Wellicht had bij gebruik van goed geoefende art.waarnemings vliegtuigen, en (v.z.v. kaarten ter beschikking stonden) van een meettroep, de art. een grooter rendement kunnen opleveren. Van de genietroepen is voor den aanleg van wegen en van veldversterkingen door de Paraguayanen ruim gebruik gemaakt. De Bolivianen hebben echter de fout begaan de pioniers, wegens gebrek aan infanterie, als vechttroepen in te zetten. Het gevolg hiervan was een zeer gebrekkig wegenstelsel achter de ingerichte stellingen, en het ontbreken van voorbereide stellingen in den rug, hetgeen oorzaak werd van latere groote tegenslagen. Deze neiging doet zich bij ons bij manoeuvres somtijds ook wel gevoelen in oorlogstijd misschien nog sterker, wanneer de aan vulling van achter stagneert. Daarom is het goed dat in dezen oorlog het funeste van een dergelijken maatregel nog eens dui delijk is gebleken. Automobielen. Zonder autotransport zou er van de operaties weinig terecht zijn gekomen. Ondanks de slechte wegen werden dikwijls afstanden van 150200 km per dag afgelegd. De auto colonnes vormden de ruggegraat van alle operaties, terwijl ook voor troepenverplaatsing hiervan veelvuldig gebruik werd gemaakt. Deze oorlog kan dan ook, als een paardlooze, geheel gemotoriseerde oorlog worden aangemerkt. Pantserauto's en Vechtwagens. Het is jammer dat de Paragua yanen niet over paun. beschikten ze hadden dan in vele gevallen krachtiger en sneller kunnen doorstooten en zich vele verliezen (door de mitrn. der Boliviaansche achterhoeden) kunnen besparen. De bij de Bolivianen in gebruik zijnde Carden Loyd tankettes bleken onbruikbaar en werden van het front verwijderd de grootere Vickers-tanks voldeden beter, doch waren den kinder- 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 59