kan, zoolang de Japanners hun vredesvoorwaarden niet scherp omlijnen. Zoo vecht men door zonder voorshands precies te weten hoever, zonder te weten wat van de Chineesche souvereiniteit, wat van een zelfstandig China zal overblijven. Zouden de begin Januari bekend geworden vredesvoorwaarden juist zijn, dan zal bij aanname daarvan van een zelfstandig China niet veel over zijn. Zoo niet, dan staan we altijd nog bij de drie punten van Hirota nl., de gezamenlijke bestrijding van het communisme, de beëindiging van het anti-Japanisme en de economische samen werking. Dat China communistisch is, is onjuist. In 1928 reeds brak Chiang Kai Shih met Borodin en Rusland. Tot in 1934 heeft hij gestreden om Borodins aanhangers te vernietigen. Het conflict drijft nu de Chineezen in de armen van Rusland, dat er belang bij heeft China werkdadig te steunen en zulks ongehinderd doen kan. De anti-Japansche gevoelens zouden spoedig vergeten zijn, indien Japan zijn aggressie staakte, terwijl tegen economische coöperatie China nooit eenig bezwaar heeft gehad, op voorwaarde baas in eigen huis te blijven. Evenwel, de 3 punten komen van diplomatieke zijde, van Hirota. Of de militairen er genoegen mede nemen, valt te betwijfelen. Zooals de uitspraken van vooraanstaande vlag- en opperofficieren luiden, moet men wel aannemen, dat hun verlangens veel verder strekken. Wat echter moge overblijven van China bij een toekomstige vrede, van één ding kan men zeker zijn de Japanners zullen China elke mogelijkheid trachten te ontnemen ooit een weer macht op te bouwen, welke eene bedreiging zou kunnen worden voor Japan. Wat zich thans in China afspeelt is de inleiding tot een geheel nieuwen politieken toestand het ingrijpen van de groote mogend heden kan daaraan weinig meer veranderen slechts zou het tot uitbreiding van het conflict aanleiding geven. Of een duurzame vrede in den Stillen Oceaan naderbij is gekomen, dan wel het politieke evenwicht in Oost-Azië juist labiel is geworden, zal de toekomst leeren. (Wordt vervolgd). 167

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65