Het systeem van losse kisten biedt mede het voordeel, dat wanneer de ruimte in een lokaal te klein is, het systeem van 28 kisten niet behoeft te worden gehandhaafd, doch de apotheek in 3 of 2 deelen opgezet kan worden, met resp. 3X1 opstand of 1 X 1 en 1 X 2 opstanden. De flesschen zijn bovendien zoodanig gerangschikt, dat de vloeistoffen van de zalven en de droge stof fen gescheiden gehouden zijn. ad b. kist met driedeeligen opstand Deze drie opstanden kunnen met koperen schuiven bevestigd worden in de, in de recepteertafel aangebrachte, gaten, welke van koper binnenbeslag zijn voorzien. De middelste opstand bevat een af te sluiten kastje voor vergiften. Deze drie opstanden bevatten de meest gebruikelijke geneesmiddelen, ondergebracht in 119 flesschen en fleschjes en 9 zalfpotten. De flesschen zijn alle genummerd de nummers correspondee- ren met nummers op de opstanden aangebracht. De plaatsing van de flesschen is zoodanig, dat zij met een eenvoudige manipu latie zoodanig in den opstand kunnen worden vastgezet, dat deze 3 deelige opstand zonder verdere verpakking kan worden gebor gen in de daarvoor bestemde kist, welke eveneens zonder verdere veiligheidsmaatregelen gesloten en vervoerd kan worden zonder kans op breuk. ad c. (het kleine laboratorium). Dit bestaat uit één kist als kast geconstrueerd. Door het oplich ten van een klep aan de bovenzijde van de kist kan er een opstand uit getild worden, waarin een 70-tal reagentia voor klinisch- chemisch onderzoek een plaats heeft gevonden, welke stoffen op dezelfde eenvoudige en doeltreffende wijze zijn geborgen. De opstand wordt geplaatst op de weder gesloten klep en vastgezet op de wijze als bij den opstand der veldapotheek. Voorts bevat de kist een lade met 3 vakken, waarin glaswerk als pipetten, buretten, glazen maten, bekerglazen enz. geborgen is. Het onderste gedeelte der kastkist is in vakken verdeeld en bevat een 10 liter flesch voor gedestilleerd water, een microscoop, centrifuge, bloedsuikercalorimeter, drievoeten enz. enz., zoodat na ontpakking van deze kist een geheel compleet laboratorium verkregen wordt. Bij dit laboratorium behooren een alphabetische inhoudsopgave en een beknopte handleiding voor het onderzoek van urine, maag inhoud en faeces in overeenstemming met de aanwezige reagentia. ad B. (de voorraad). Deze is ondergebracht in 33 kleine kistjes, elke bevattende 12 bierflesschen, 17 buitenmodel kisten, 111 kastkisten van 45 X 45 170

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 68