eindigende werking van Perzië op de ontvankelijkheid des ge- moeds haar oorzaak vindt in den harden en klaren invloed van dit land op het leven van den mensch. Het is het klassiek door leefde leven, dat men zich later herinnert als iets geheel stoffelijks, als men terug is in Europa, met zijn gebons, zijn gedreun en zijn geweld, waar elk incident is als een moord Het Perzische volk. Een volk met een geschiedenis, welker bekende feiten tachtig eeuwen teruggrijpend.w.z. naar tijden, toen bij voorbeeld Ne derland nog veertig eeuwen zou moeten wachten, alvorens de Hunnebeddenbouwers in de hooge streken grenzende aan de moerassen van het latere Holland en Friesland hun steenen graven stapelden desalniettemin een volk, dat zich tot op den huidigen dag heeft weten te handhaven, en welks tegenwoordige bewoners vrijwel identiek zijn aan Darius legioennairs. Voor 60% zijn de Perzen Ariërs en voor de rest Arabisch, Baloetsjisch en Turanisch. Zeker is het opvallend hoeveel gelaats overeenkomst de West-Europeaan vertoont met, zijn stamrasge- nootden Perzischen Ariër. Edoch, daar houdt de overeenkomst ook vrijwel mee op, wat deels misschien wel jammer is. Wij mogen in onze onwetendheid glimlachen om hun beeldiijke wijze van aanspreken. Op onze welkomstgroet zal een Pers wellicht antwoorden: „De toestand van uw slaaf is, door Gods gratie en uwer Excellenties vriendelijkheid, goed maar dan dienen wij toch te bedenken, dat deze overvloedige uiting van welop gevoedheid allerminst een ledig gebaar is, en dat gastvrijheid en b.v. ridderlijkheid tegenover de vrouw, tot de diep gewortelde volksdeugden behooren. Maar, de Perzen zijn zulke onverbeterlijke dieven, hoort men wel smalend zeggen, en ook leugenaars. Maar treft men onkruid niet overal aan De Oosterling zal soms de gevaren, welke een leugen met zich brengt, verkiezen boven de geringste soesah. Wij kunnen hiervan een treffend voorbeeldje geven, dat Heinz Eisgruber vermeldt het gaat om de bevolen injecties tegen de cholera, welke de Duitsche Obergeneralarzt Dr. Steuber aan de Turksche 59 divisie had bevolen voor Jeruzalem in 1918 108 „Schutzimpfung gegen Cholera, die neuerdings bei verschiedenen „Truppenteilen auftritt, sofort vorzunehmen. Vollzugsmeldung inner- „halb acht Tagen b Heinz Eisgruber: Krieg in der Wüste. Vorhutverlag Otto Schlegel, Berlin, blz. 86 ejv.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6