176 blijkt, dat hij de inzichten van de minderheid, de marineleden van de com missie Kan, die van landvliegtuigen niets moest 'hebben, doch de luchtver dediging uitsluitend door zeevliegtuigen wilde doen geschieden, niet deelt. Evenmin werd hij blijkbaar overtuigd door de enquête in 1935 door de Vereeniging Onze Vloot onder verschillende gepensionneerde vlag- en hoofd officieren gehouden, die zich in groote meerderheid eveneens voor zee vliegtuigen uitspraken en men mag dankbaar zijn, dat ondanks dit alles, het zwaartepunt van de luchtverdediging door de Indische Regeering gelegd is in het daarvoor bij uitstek doeltreffendste wapen, den machtigen land macht-bommenwerper. In het Kamerdebat zijn ook de kosten van kruisers en vliegtuigen ter sprake gebracht, welke door den Minister zeer in het voordeel van de kruisers werden uitgelegd, maar op een zoodanige wijze, dat ik daar later nog eens uitvoeriger op terug zal komen en nu alleen wil wijzen op het eigenaardige, dat men zich beroept op een uitspraak van een vreemde Marine, alhoewel men ten departemente over alle gegevens betreffende de exploitatie van beide wapens beschikt. In de goede richting. Afgescheiden hiervan, staat op grond van het boven uiteengezette wel vast, dat hoezeer de gevallen beslissing over den vervangenden kruiser ook in het belang van de Marine is, daaruit allerminst de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat het pleit ten nadeele van de offensieve luchtmacht van het Indische leger is beslist. Het is zelfs duidelijker dan ooit tevoren gebleken, dat de ontwikkeling van de Indische defensie bovenal in de richting van het luchtwapen zal gaan, zooals die ook in dit blad werden verdedigd en wel treffend is dit naar voren gekomen in de voordracht door den generaal-majoor Berenschot, den Chef van den Generalen Staf van het Kon. Ned.-Ind. Leger, op 14 December j.l. te 's-Hertogenbosch gehouden. Van zeer gezaghebbende zijde werd op de noodzakelijkheid van een krachtige offensieve legerluchtmacht gewezen,waardoor een einde ge maakt zal worden aan de tot nog toe geheel onvoldoende verdediging van de eilanden bruten Java. Dat daarmede zoo groote voortvarendheid wordt betracht, dat einde 1938 de verdediging van Indië een veel gunstiger aspect zal hebben, dan tot nog toe ooit het geval is geweest moet zeker tot groote erkentelijkheid stemmen. Houdt men dit voor oogen en vraagt men zich dan af, of de voorstanders van een krachtige legerluchtmacht reden hebben, om zich goede verliezers te foetoonen, na de gevallen beslissing omtrent den vervangenden kruiser, dan kan het antwoord niet anders dan negatief zijn. Eind 1936 werd door Minister Colijn tot het scheppen van een macht van landbommenwerpers besloten, in het weldra ten einde spoedende jaar is men een flink stuk op dien weg vooruitgegaan, het volgend jaar zal het defensiebeeld nog veel gunstiger zijn, dank zij het al meer en meer doorgedrongen besef, dat voor Indië's weerkracht, luchtmacht hoofdzaak is, maar niet minder omdat de feiten, waarop die meening berustte, al duide lijker en sterker zijn gaan spreken en de practijk leert, dat de moderne oorlog al meer en meer in de richting van het luchtwapen gaat. Het zijn waarlijk niet uitsluitend goede feeën, die om de kiel van den nieuwen kruiser zullen staan! (Utr. dgbl. dd 24 Dec. 1937). B. ZEE- OF LAND VLIEGTUIG IN DE BURGERLUCHTVAART. Het landvliegtuig heeft betere kansen voor het oceaan verkeer aangezien het meer rendabel is. („Flight" van Juli 1937 blz. 66) So much for the technical aspect. Mechanical ability to carry out the Atlantic crossing without mishap is, although the first and most important

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 74