189 Bij een terugtocht steunen zij de achterhoede door den vij. waar mogelijk verrassend aan te vallen. Op dezelfde wijze worden zij gebruikt in het vertragend gevecht. S. eindigt met de volgende twaalf geboden 1. KL vewn. gebruikt men slechts voor opdrachten, „die mit der Be- schaf fenheit dieses Kampfmittels vereinbar sind". 2. De wijze, waarop zij worden ingezet, moet tactisch verantwoord zijn en rekening houden met omstandigheden van het oogenblik. 3. Verrassing staat op den voorgrondlange voorbereidingen brengen het succes in gevaar. 4. Groote aandacht 'besteden aan terreinverkenningen den toestand van het terrein steeds ernstig in beschouwing nemen. 5. Zij worden voor den duur der opdracht ingedeeld bij de eenheid, welke zij moeten steunen. 6. Steeds advies inwinnen van den vew.cdt. deze moet ook ongevraagd advies geven. 7. De A.B. zorgt voor de samenwerking tusschen de vewn. en de andere wapens de uitvoering der opdracht is een zaak van den vew.cdt. 8. Steeds z.v.m. maatregelen nemen ter bescherming tegen vij. pag. 9. Bij rusten worden vewn. door andere troepen beveiligd. 10. De theorie, dat de inf. de vewn. volgt is een overblijfsel uit den stelling oorlog de toepassing hiervan in den bewegingsoorlog is onjuist. 11. Een vew.cdt. moet voor de uitvoering van zijn opdracht weten a. de opdracht van het te steunen onderdeel b. het te bereiken doel c. een duidelijk omschreven opdracht voor het vew.onderdeel d. terreingegevens e. waar en wanneer de vew.afd. weer beschikbaar moet zijn. 12. Men moet den kleinen vew. als een waardevollen zelfopofferenden wapenbroeder beschouwen, die zich blindelings op den vijand zal storten. Belgische denkbeelden over pantserajweer. Actieve afweermiddelen zijn art., pag. en vlgn. Artillerie kan ingrijpen door afsluitingsvuren, vuurconcentraties en direct vuur. Afsluitingsvuren, moeten nabij vew.-hindernissen worden gelegd. Vlgn. grijpen pantserkrachten aan met bommen, klein geschut of mitm. met pantserprojectielen verleenen bovendien steun bij pantserbestrijding door tijdige melding van verzameling en opmarsch vewn. Pag. vuurt uitsluitend met directe richtingis door doorslagvermogen van het proj., snelheid en beweeglijkheid een zeer gevaarlijke tegenstander. Noodig is geschut van 50 mm en zeer zware mitm. van 13 tot 25 mm. Van de defensieve bestrijdingsmiddelen wordt o.a. de tankmijn genoemd. Hetzelfde type wordt gebruikt als in Engelandde mijn heeft den vorm van een grooten platten tol zonder punt en bevat 4 kg springstof hetgeen voldoende is om eiken rupsband buiten bedrijf te stellen. Voor de vorming van een hindernis worden minstens 3 rijen met een afstand van 2 m geëischtdit geeft voor een front van 4 km, 6000 mijnen (wegende 30 ton) welke door 250 man in 8 uren gelegd en gemaskeerd kunnen worden. Het Belgische 47 mm pag. wordt door een kleinen tractor getrokken en kan de inf. door het terrein volgen. Het personeel gaat gewoonlijk te voet slechts in uitzonderingsgevallen maakt het gebruik van versnelde middelen van vervoer (Bij de cav. zijn transportmiddelen voor de bediening ingedeeld; bij de „Jagers" beschikt men over „Selbstfahrlafette", welke gelijktijdig munitie en bediening vervoeren). Naast dit gschut beschikt het B. leger over geweren en mitm., welke pantserdoorborende munitie verschieten, terwijl de 75 mm vd. kanonnen de pantsers van de meeste vewn. (uitge zonderd de zware) doorboren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 87