192 Door het slechte uitzicht en beweeglijk schietgestel zijn de vew.wapens nog slechtere aanvalsmiddelen dan de gewone mitrn. Het succes zal veel grooter zijn, wanneer de tank in staat zal zijn ook tegenover het afweervuur den vij. infanteristischen tegenstand „niederzuwalzen". N.o.m. heeft de vew. zoowel zijn stootkracht als zijn vuurkracht noodig en maakt juist de samenvoeging daarvan zijn kracht uit. Het bezit van mitrn. stelt hem in staat het bereikte terrein van vij. te zuiveren. Zelfs wordt door ons de voorkeur gegeven aan bewapening met pag. Het mag dan waar zijn, dat de trefkans vanuit een vew. geringer is dan die van een stuk pag. dat in stelling staat, in elk geval is de tank dan tegenover pag. niet weerloos. Het genoemde Japansche beginsel (tanks, welke niet meer kunnen vuren, zetten den aanval door) zal n.o.m. de beste oplossing zijn. Tanks, welke onder vij. vuur rechtsomkeert maken, schijnen, tengevolge van de zwakkere achterpantsering, vaak verloren te zijn er blijft dan niets anders over dan om onder bescherming der neventanks voorw. te gaan, tenzij wat uitzon dering zal zijn een goede dekking aanwezig is, waar kan worden getracht de storing op te heffen. Nachtgevechten. In D. Wehr. Nov. '37 Heft 47 worden de Fransche en Russische inzichten betreffende het houden van nachtgevechten besproken. Hoewel in beide voorschriften op de ernstige moeilijkheden wordt gewezen, gaan de R. toch veel verder dan de Fr. De Fr. willen wel troepenverplaatsingen uitvoeren en een uitgangsopstelling innemen doch merken op, dat v.w.b. de uitvoering van den aanval, aan de hoeveelheid der deelnemende troepen een grens wordt gesteld. Het gaat meestal om een kleinen aanval met beperkte krachten op een smal front en nabij gelegen aanvalsdoel. Art. en inf. wapens steunen op dezelfde wijze als bij een aanval overdag een vuurregeling volgens tijdschaal of volgens signalen de veiligheidsgrenzen worden vergroot. Het R. voorschrift zegt, dat nachtaanvallen kunnen worden uitgevoerd door batn., soms ook door een reg. inf.; de aanval van een div. is uitzon dering. Een begrensd doel wordt gesteld, en het begin van den aanval wordt op een zoodanig tijdstip gesteld, dat het binnendringen in de stelling en het uitbuiten van succes bij daglicht zal plaats vinden. De voornaamste taak is voor de inf. weggelegd de art. helpt haar zij vuurt, wanneer de vij. begint te vuren de voorbereidingen moeten overdag plaats hebben. Wanneer zich voor de stelling draadhindernissen bevinden, kunnen vewn. met het maken van openingen worden belastzij gaan dan onmiddellijk aan de inf. vooraf hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat het gebruik van vewn. de kans op verrassing vermindert. Verdediging tegen vewn. Volgens W. Brandt in M. W. nr. 44 van 1937 is een antitankkanon van 4 cm nog voldoende mobiel, zijn de afmetingen niet te groot om in de voorste lijn te worden opgesteld en is de uitwerking tegen de meest voor komende tanks voldoende. Enkele vragen eischen nog een oplossing. Ten eerste de beveiliging tijdens den marsch. Dikwijls wordt aanbevolen het kanon tijdens den marsch schietvaardig op een mobiel voertuig te plaat sen, doch voor een stelling in het terrein moet dan weer over een andere affuit worden beschikt. Een tweede vraagstuk is het draagbare pantser bestrijdingsmiddel. Dit is technisch opgelost door de tankbuks, bestemd voor de bestrijding van mid delbare en lichte vewn. en paun. Het reg. moet hiervan een 12 of 18 tal in eerste lijn kunnen brengen, welke een waardevolle aanvulling van het pag. zullen vormen. Ook bij een voorhoede kunnen zij goede diensten bewijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 90