199 Landsverdediging. In de Illustrationstelt een marine-medewerker het Middellandsche-Zee probleem aan de orde onder den titelL'Angleterre, l'ltalie et le problème naval en Méditerranée. S. komt o.m. tot de conclusie, dat vóór de ontwik keling van het luchtwapen Eng. kon volstaan met Malta als centraal gelegen krachtig vlootsteunpunt, om het eilandencomplex van de Middellandsche Zee en de doorgangen tusschen deze eilanden te beheerschen. De ontwik keling van 'het luchtwapen, in het bijzonder van den bommenwerper, heeft echter hierin een verandering gebracht van vèrstrekkenden aard. De snelle uitbreiding van de It. slagluchtmacht met bommenwerpers, het offensieve gebruik daarvan als strategisch beginsel, waartóe vooral de denkbeelden en het streven van den bekenden It. Gnl. Douhet den stoot hebben gegeven, heeft Eng. genoopt zelfs bij slechts politieke spanning met It., Malta als hoofdsteunpunt voor de Middell.Zee vloot op te geven. Malta toch is thans concentrisch komen te liggen in de actie-sfeer van de 'It. bommenwerpers met als basisterreinen Tarente (It.schiereiland)Cagliari (Sardinië)Catania (Sicilië), Pantellaria (eil. in de Straat v. Sicilië) en Tripoli, welke bases als een ring om Malta zijn gelegen. Deze omstandigheid heeft Eng. genood zaakt bij politieke spanning met It., het Middell. Zee-eskader te baseeren op Gibraltar en Alexandrië, gelegen buiten het rechtstreeksche actiegebied van de It. landbommenwerpers. Vervolgens wijst S. op het groote belang van een actie met klein materieel (duikbooten en motortorpedo-booten) in de nauwe zeestraten van het eilandencomplex tusschen het It. schiereil. en het Afr. vasteland de vele baaien en inhammen van de aldaar gelegen eilanden begunstigen een der gelijke actie zeer en bemoeilijken de bescherming daartegen. Bezien in het kader van het Middell. Zee-vraagstuk geeft S. Eng. weinig kansen om bij een conflict met Italië, de Middell. Zee te gebruiken als verbindings-route tusschen het Moederland en het Verre Oosten. Noch het Verdrag van Egypte, noch de versterking van Haifa en Cyprus, Aden en Perim kunnen dezen scheepvaartweg afdoende beschermen, zoodat de Kaap route in een toekomstigen oorlog ongetwijfeld een levensbehoefte voor het Britsche Imperium zal zijn. Blijkbaar is men ook in Eng. niet blind voor de gewijzigde situatie in de Middell. Zee hierop duiden onafwijsbaar de door het Eng. Parlement genomen maatregelen om van Kaapstad een tweede „Singapore" te maken. In de Daily Telegraph en de Daily Herald van Jan. 1938 verschenen ver schillende persartikelen, waaruit wel blijkt dat Eng. op korten termijn veiligstelling van den ouden zeeweg naar het Verre Oosten via de Kaap beoogt, opdat in geval van vijandelijkheden in de Middell. Zee of het sluiten van het Suez-kanaal, de strategische verplaatsingen van de Britsche zeestrijd krachten zijn gewaarborgd en het Britsche scheepvaartverkeer met het Verre Oosten voortgang zal kunnen hebben. Opmerkelijk is voorts, dat de Zuid. Afr. Unie, welke volgens uitlatingen van Minister Pirow in 1935 er niets voor voelde om deel te nemen aan een „general scheme of Impe rial defence", thans een geheel andere meening is toegedaan en niet achter blijft wat de herbewapening betreft.. Met de plannen om van Kaapstad een Afrikaansch Singapore te maken is reeds een aanvang gemaakt een bedrag van 15 millioen pond sterling werd voor dit doel reeds gevoteerd. De marinebasis Simonstown wordt aanmer kelijk verbeterdop het Robbeneiland, dat den toegang tot de Tafelbaai beheerscht, alsmede op Duikerpoint, worden kustbatterijen met verdragend kustgeschut van o.m. 40 cm gebouwd voor bescherming van de vlootbasis. Te Wijnberg wordt een groep bommenwerpers gestationneerd, o.m. voor verlenging van de werking van het kustgeschut bij de offensieve kust verdediging. Voorts wordt gewerkt aan den opbouw van een eigen bewa peningsindustrie te Pretoria, terwijl een „War Supplies board" tot taak

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97