2. DE BRITSCH-INDISCHE N.W. GRENS. door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolgzie I.M.T. 1937 nr. 12) 3. De politiek-strategische factoren. Uit de hiervoor gegeven afschilderingen zal de lezer den indruk hebben gekregen, dat het karakter en de opvattingen van de bevolking van het grensgebied er niet bepaaldelijk toe nooden, meer dan noodig is met hen in aanraking te komen. Zoo dachten ook de Sikhs er overzij bepaalden zich er toe, de rijke en dichtbevolkte vlakten van den Pendjaab te beveiligen tegen invallen van de arme en veelal hongerige bewoners van het onherbergzame heuvelland door het leggen van garnizoenen langs de grens van de heide gebieden, o.a. te Pesjawar en Kohat. Namen deze invallen ernstige afmetingen aan, dan konden zij altijd nog teruggevallen op den Indus, terwijl de trans-Indus bevolking, zoo zij gemeene zaak maakte met de invallende stamverwanten, daar voor telkenmale op bloedige wijze werd gestraft door expedities, waarbij geen steen op de andere werd gelaten en geen levend wezen werd gespaard. Zoo brachten zij reeds in de practijk het geen later door prins Gortsjakof, Rusland's groote, wellicht grootste, kolonisator in Midden Azië van de aldaar wonende woeste stammen werd gezegd „obéir pour eux, c'est craindre." Deze erfenis aanvaardden de Engelschen in 1849 met de over name van de heerschappij der Sikhs. De verandering was voor de Pathans geenszins een reden voor het staken hunner invallen integendeel. Een eerste aanmoediging vonden zij in de ontwapening van de bevolking waartoe de Engelschen al vrij spoedig over gingen en welke de Britsche onderdanen dus geheel weerloos maakte. Ook wisten de Pathans maar al te goed, dat de Engelschen het kwaad niet op die manier met kwaad zouden vergelden gelijk hun voorgangers dat hadden gedaan, terwijl ten slotte de gods- 117 „The problem of the Afghan Frontier is in its essence a question of military strategy". Sir William Barton „Modem India".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 15