1. LAWRENCE-WASZMUSZ, TEGENSPELERS door G. TH. SLOTHOUBER, Gep. Kolonel der Artillerie. (Vervolg, zie I.M.T. 1938 nr. 1). IV. WASZMUSZ. Alvorens de geschiedenis van Waszmusz in Perzië tijdens den wereldoorlog te beschrijven, willen wij eenige onderwerpen zij 't in beknopten vorm doen voorafgaan en wel een over zicht van het land waar hij en zijn helpers werkten, een typeering van het Perzische volk en ten slotte een samenvatting van de hevige antipathieën en ook wel eenige lauwe sympathieën van dit volk ten aanzien van zijn machtige buren, de Russen, de Engelschen en de Turken. Iran. De meesten uwer zullen wel eens de bekende spreekwijze hebben gehoord „Toen Allah de Hel had geschapen, vond hij „deze niet slecht genoeg. Daarom schiep hij Irak en deed de vliegen er bij Welnu, in Perzië (Iran) geldt een soortgelijke zegswijze„Toen het scheppingswerk was volbracht gebruikte Allah den afval voor Beloetsjistan 1)". In Iran is het dus al niet beter dan in Irak. Iran is gelegen op een hoog plateau, aan alle zijden afgesloten door zware, onbegaanbare bergketenen, welke steil afvallen naar de smalle vlakke grensgebieden langs kust en andere landen2) Tangistan, Dasjtistan, Arabistan, Loeristan, 105 A vulgar man I know, who had visited Persia, warned me when first my face was set that way„But there is nothing in Persia", and he could not have spoken a truer word. There is absolutely nothing and therein its wonder. For there is nothing in a window or an open door and through these comes the light. Christopher Sykes. Waarmede bedoeld wordt het Perzische Beloetsjistan, de groote Loet woestijn gelegen ten westen van het Britsche Beloetsjistan. 2) Op het schetsje is Tangistan gelegen ten Z.O. van Boesjairdaarna opklimmende naar het N.W. volgt Dasjtistan, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 3