7. VELDAPOTHEKEN door J. D. B. HUBERS VAN ASSENRAAD, Dir. Apotheker 2e kl. vervolgzie I.M.T. 1937 nr. 12). (Met een aantal foto's). Beschrijving van een veldapotheek, zooals thans in gebruik bij den M. G. D. Toen wij ons er toe zetten de gegeven opdracht uit te voeren, was het eerste plan, naar het voorbeeld van de thans bij het leger ingevoerde chirurgische- en bacteriologische auto's, een veldapo- theek-auto te ontwerpen. Inderdaad werd hiermede op papier een aanvang gemaakt, doch alras bleken zich verschillende bezwaren voor te doen. Het voornaamste bezwaar was wel de beperkte ruimte, waarin met twee of drie personen zou gewerkt moeten worden. Getracht werd dit euvel te ondervangen door op de wijze, zooals bij de chirurgische auto geschiedde met het operatie huis, ook hij de apotheek-auto een dergelijke ruimte te projec teeren. Na ampele overweging werd echter besloten af te zien van het inrichten van een veldapotheek in een auto, er werd overgegaan tot het ontwerpen van een geheel uit niet te groote kisten bestaande apotheek. Behalve dat zoo'n ontwerp zeer goed koop was, had het het voordeel, niet afhankelijk te zijn van mankementen aan een trailer met tractor, of vrachtauto, daar het nu door de wijze van verpakking mogelijk is snel de apotheek en een gedeelte van den voorraad over te laden, desnoods op wagens met paardentractie, een wijze van vervoer welke nog steeds goede diensten bewijst en zelfs in een modernen oorlog nog hare waarde heeft behouden. De veldapotheek, zooals deze dan nu is geworden, bestaat uit A. de eigenlijke apotheek met het kleine laboratorium voor klinisch onderzoek, B. den in kisten verpakte voorraad. ad A. (de eigenlijke apotheek). Deze omvat a. 2 X 14 kisten, te samen de recepteertafel vormende, b. 1 kist, waarin de driedeelige opstand, 168

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 66