188 9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Tactisch gebruik van kleine v ew n. Hoewel Hongarije door het verdrag van Trianon van moderne strijd middelen is verstoken, heeft men daar toch steeds de studie van modem materieel bijgehouden. M.W. Oct. '37 nr. 18 geeft de in Hongarije heerschende inzichten betreffende het gebruik van kleine vewn. weer, welke zijn opge nomen in „Magjar Szemle" van April. Hoewel de S. aan kleine vewn. een groote tactische waarde toekent, is hij toch van meening, dat zij zich niet voor het neerslaan van een geor- ganiseerden weerstand leenen. „Nicht der Einbruch, sondern das Vorwarts- tragen des Angriffs sowie das Verhindern des Festsetzens des Feindes ist die Hauptaufgabe des Kleinkampfwagens". Zij eigenen zich niet voor de uitvoering van zelfstandige opdrachten, doch zijn bestemd voor steun aan de inf. De gevaarlijkste tegenstander is echter het vij. pag. Voor de bescherming hiertegen zijn zij tengevolge van lichte pantsering en lichte bewapening, op andere wapens - inf. en art. aangewezen. Tegen vlgn. geeft de groote snelheid voldoende bescherming. Ook het terrein is (vermoedelijk tenge volge van beperkte mogelijkheid tot overschrijding van hindernissen) voor kleine vewn. een ongunstige factor. Zorgvuldige verkenningen zijn nood zakelijk. Bij den aanval uitgevoerd door vewn. wordt het succes gezocht, door diep in de vij. opstelling te dringen. Na elke opdracht verzamelen de vewn. zoodra de te ondersteunen troepen zijn opgesloten. De verzamelplaats wordt door den C. vewn., de uitgangsopstelling door den A.B. aangegeven. Tijdens een marsch verplaatsen zich de vewn. in de openingen, welke zich bevinden tusschen de onderdeelen der voorhoede, of wel zij volgen sprongsgewijze de voorste inf. op of zijwaarts van den marschweg. Stoot de voorste inf. op vij., dan worden zij verrassend zoo mogelijk op een vleugel ingezet om het voorw. gaan weer mogelijk te maken. Een ver rassende inzet is noodig. „Das zeitliche Zusammenfallen der Wirkur.g des Angriffs der Infanterie und der Kampfwagen ist wichtiger als gleichzeitiger Angriffsbeginn." Ook kunnen zij bij een voorhoede voor nabij verkenning in het zijterrein worden gebruikt. Bij verkenningsajdeelingen ingedeeld, vergrooten zij de mogelijkheid tot uitvoeren van ver doorgevoerde verkenningen. Zij leenen zich echter minder goed voor indeeling, wanneer vk. opdrachten op grooten afstand moeten worden uitgevoerd. Bij de beveiliging leenen zij zich goed voor bewaking van openingen tusschen onderdeelen, welke tijdens het gevecht zijn ontstaan. Tot het opnemen van verband zijn zij zeer geëigend, wanneer in een gevaarlijke zone groote afstanden snel moeten worden afgelegd. Bij den aanval moeten kleine vewn. niet frontaal tegen een ingegraven vij. worden ingezet. Zij zijn beter geschikt voor de omvatting „sowie für den Angriff in den Lücken des Feindes nach erfolchreichem Durchbruch". Het is niet in overeenstemming met den aard van het strijdmiddel, dit als „Begleiter einer angreifenden Truppe" te gebruiken. In de verdediging beperkt het gebruik zich tot het verleenen van steun bij tegenaanvallen. In den aanvang worden zij dan ook als beweeglijke reserve achtergehouden. In de vervolging kunnen zij, gezamenlijk met snelle eenheden, met succes worden gebruikt, waarbij zij vooral het zich vastzetten van de vij. achter hoede moeten beletten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 86