306 kropendemie een rol kunnen spelen, de meest essentieele naar voren te halen. Hij kan zich echter niet aan den indruk onttrekken, dat ongetwijfeld exogene factoren een belangrijke rol bij de genese van het kropgezwel moeten spelen, doch dat men endogene oorzaken geenszins mag uitschakelen. Van de exogene factoren, welke bij de ontwikkeling eener endemische dysthyreose een rol spelen is de jodium-deficiëntie de best grijpbare. Al moet worden vooropgesteld, dat er gegronde bezwaren bestaan om hiermede alles te verklaren en al moeten we zelfs vaststellen, dat er nog geen enkel streng bewijs is geleverd, dat jodiumgebrek alleen en op zich zelf een kropendemie kan veroorzaken, toch pleit de „general evidence" in hooge mate voor de belangrijkheid van het jodium. De jodium deficiëntie-theorie kan men als een bij zonderen vorm der hydrotellurische theorie beschouwen, omdat in uiterste instantie het jodium, dat de mensch tot zich neemt, ont leend wordt aan drinkwater en bodem. Voor het onderzoek naar mogelijke andere factoren van het „hydrotellurische complex" dan het jodium, zien wij in Stojanovic's onderzoek echter geen practisch bruikbare aanknoopings- punten. Aan de endogene factoren kent hij een belangrijke rol toe, al moet hij toegeven, dat het verkrijgen van overtuigende bewijzen voor hun beteekenis zeer moeilijk is. Hij is echter overtuigd van een min of meer specifieke gevoeligheid voor de „kropnoxen", een zekere constitutioneele minder waardigheid dus, van bepaalde bevolkingsgroepen. Ofschoon in Ned.-Indië uitgestrekte kropgebieden op onderzoek wachten, is de studie der endemische dysthyreose hier uit militair-medisch oogpunt voorloopig van weinig belang, althans van veel minder belang dan in bepaalde Europeesche landen. Zoo is het endemisch kropgezwel in Zwit serland een ernstige handicap voor de volksweerbaarheid. De afkeurings- cijfers tengevolge van schildklierziekten en hare gevolgen overtreffen daar in bepaalde streken verre die van eenig ander gebrek. Ook in enkele gebieden van Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Italië en de Balkanstaten is het afkeuringsverlies voor den verplichten krijgsdienst wegens schild klierziekten aanzienlijk. Het ligt derhalve voor de hand, dat de kropprophy- laxis, vooral in de laatste jaren van ontwakend nationaal bewustzijn, een probleem van militair-medische beteekenis van de eerste orde is geworden. Archives Beiges de Médecine Militaire, Januari 1938. Zooals bekend, zijn destijds de „Archives Médicales Beiges" gemetamor- phoseerd in het „Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de l'Air", orgaan van het „Office International de Documentation de Médecine Militaire". Lang heeft de Belgische Militair Geneeskundige Dienst het zonder eigen tijdschrift echter niet kunnen uithouden want in Januari jl. is men reeds weer met de uitgave van een nieuw periodiek begonnen, getiteld „Archives Beiges de Médecine Militaire". Wij hopen dat de jonge spruit aan den boom der militair-medische literatuur onder de zeer deskundige handen van Kolonel Voncken moge groeien en bloeien tot heil der oorlogsgewonden. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 100