308 Dit enthusiasme bekoelde eenigermate toen bekend werd, dat de meenings- verschillen in het Britsche ministerie juist op den dag van Hitler's rede zoodanige afmetingen hadden aangenomen, dat Eden zijn ontslag had ingediend en na enkele dagen werd opgevolgd door Lord Halifax. Deze gebeurtenis mag zeker als de belangrijkste van de afgeloopen maand worden beschouwd j de door Eden gevoerde politiek was toch het groote struikelblok voor het geraken tot een betere verstandhouding tusschen Engeland en Italië. Doch ook t.o.v. Duitschland zal meer kunnen worden bereikt door den nieuwen Britschen minister, die nog in November j.l. als afgezant naar Berlijn werd gezonden waar thans von Ribbentrop, toen gezant te Londen, den hoogsten diplomatieken post vervult. Onderhandelingen met Duitschland en Italië de laatste werden in feite reeds ingeleid zullen wel niet lang meer op zich laten wachten wellicht zal daarmede de ontspanning worden bereikt die niet alleen voor Europa zoo zoetjes aan hoog noodig wordt men mag zulks van meer belang achten dan de vraag, of Londen zich heeft gebukt voor Rome en Berlijn. Men kan uiteraard van meening verschillen, of deze vraag van meer dan theoretische waarde is, doch niet daarover, dat de Engelsche diplomatie niet steeds heeft geweten, een „long term policy" te voeren in hoeverre zij thans dezen traditioneelen weg volgt, zal eerst de geschiedenis vermogen aan te toonen. Intusschen bestaat ook in Engeland zelve veel verzet tegen de ommezwaai terwijl de Angelsaksische broeder over den Atlantischen Oceaan, die zoo goed op weg leek, zijn politiek van isolatie te zullen laten varen, zich nu weder als een slak in zijn huisje schijnt te zullen terugtrekken berichten op een oriëntatie in de toekomst op de Amerikaansche republieken wijzen daar wel op. Deze berichten vielen vrijwel samen met uitlatingen van den Amerikaanschen oud-gezant te Berlijn en van den Hoogen Commissaris in de Philippijnen, dat Uncle Sam door zijn isolatiepolitiek niet slechts zichzel- ven doch de geheele wereld onnoemelijke schade zou doen. Laatstgenoemde, Mr. Mac Nutt, die gedoodverfd wordt als de ernstigste candidaat voor den presidentszetel, nadat Roosevelt dezen na de vervulling van zijn tweede ambtsperiode zal hebben verlaten, verklaarde, dat de Vereenigde Staten zich niet uit den Pacific behooren terug te trekken en voorts, dat de Philippino's thans geen onmiddellijke onafhankelijkheid wenschen m.h.o. op de ontwikkeling der internationale situatie en den economischen toestand. Zal president Quezon dit tegenspreken Hoe belangrijk het voor Engeland is, met Italië tot een vergelijk te komen, bleek een dezer dagen nog door het mislukken van de onderhandelingen met den Imam van Yemen over het verkrijgen van het recht tot het oprichten van werken op een reeds jaren door de Britten bezette kuststrook aan Straat Bab-el-Mandeb. Nog voor de verovering van Abbessynië zijn door Italië met genoemden vorst relaties aangegaan waarvan het gevolg is, dat zijn houding tegenover Engeland belangrijk is gewijzigd en hij ook minder toegevendheid is gaan betoonen inzake het protectoraat over Hadramaut (van waar het gros der in Ned.-Indië aanwezige Arabieren afkomstig is). Indien het bericht juist mocht zijn, dat Engeland Akaba_ aanbood aan Ibn Saoed in ruil voor het uitoefenen van invloed op den Imam, zou hierin een 'bewijs te meer zijn gelegen voor de groote waarde, welke Engeland hecht aan het verkrijgen van vorengenoemd recht. Er speelden zich nog andere gebeurtenissen af rondom the road to India. In Egypte gaat het hoe langer hoe harder toekort na de luisterrijke feesten ter gelegenheid van het huwelijk van den jeugdigen vorst werd het parlement naar huis gezonden. Terwijl aansluiting van genoemd rijk bij het Turksch-Iraksch-Iransch-Afghaansch verdrag van Saadabad tot de naaste toekomstmogelijkheden is komen te behooren, gaat de regeering voort met versterking van de weermacht en vraagt zij haar aandeel in de bespreking omtrent de regeling van het bestuur over de Suezkanaal maatschappij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102