ruimen. Dat ging sir Percy Cox echter wel een beetje te ver, weshalve hij Noël terugriep. Christopher Sykes beschrijft het geval in zijn reeds aangehaald boek blz. 69 e.v. anders Zooals men ziet kloppen de beide verhalen niet geheel. Ons schijnt Waszmusz' lezing geloofwaardiger dan die van Sykes uit de tweede of zooveelste hand, te eer, omdat wij er niet aan kunnen gelooven, dat willekeurige Perzen in het met Wazmusz zeer be vriende Borasjdsjan hem zouden gevangen nemen zonder dat de bevolking zich daartegen zou verzettenbovendien klopt het verhaal van die muildieren niet, omdat de karavaan reeds door Haider Khan bij Bender Rig was ingepikt. In Borasjdsjan kreeg Waszmusz bericht van dr. Listemann, dat de Perzische haven Boesjair door een Britsch garnizoen van 200 man was bezet2), en dat Rais Ali, de Khan van Delwar (Z. van Boesjair) hem zijn hulp tegen de Britten had aangeboden. Kort daarop vernam Waszmusz dat de Engelschen den Duitschen consul hadden gevangen genomen en gelijktijdig met dr. Lenders naar Br. Indië hadden afgevoerd. Wasmusz was door deze daad diep geschokthij deed zichzelf bittere verwijten en meende, dat hij, door naar de omgeving van Boesjair te komen, de oorzaak was van het ongeluk dat dr. Listemann had getroffen. Maar tevens wekte dit in hem een verlangen naar wraak. Van nu af aan werd hij de schrik der Engelschen hij alleen, als eenige Duitscher ter plaatse, heeft met de incidenteele hulp van eenige zwakke stammen in Zuid Perzië den Engelschen den toegang tot dat land versperd 218 „At length the antagonists (Wazmusz en Noël SI.) had crept near „to one another, and in a little village near to Borazjan, Noëls men „went forth and took Wassmuss prisoner, one hastily returning to „bear the news to Noël. „Noël went on to the village where he saw Wassmuss sitting in „the tea-house, a prisoner, but drinking and smoking with his captors, „his mules being held by others. He found some sort of a policeman „in the place and placed him in his charge telling him to bring him „tó Bushire forthwith. „There followed a complex little history of delay and carelessness, „the climax of which was that in Noël's absence Wassmuss eluded „his captors and escaped. The hinterland now declared for Wassmuss „and Sir Percy Cox, fearing for Noëls safety, ordered him to return „to Bushire. „Wassmuss went forward, still bursting with anger, and determined „on some colossal revenge". Veel veine heeft captain Noël in Perzië niet gehad. In 1917 werd hij gevangen genomen door den Perzischen opstandsleider in het Noorden Mirza Koetsjik Khan, die hem tot midden 1918 gevangen heeft gehouden in de bosschen van Gilan. Ook werden kleine garnizoenen gelegd in Linga, Bender Abbas en Dsjask.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 10