tot aan het einde van den oorlog op de Engelsche oorlogskaarten staat te zijner eeuwige glorie het gansche gebied om de Golf, een gebied met een omvang als van geheel Frankrijk, gesierd met den naam „Waszmusz"; in Boesjair lagen in 1918 niet minder dan 20.000 man Britsche troepen, dien het echter toch niet is gelukt den weg naar Sjiras te openen. Dat is Waszmusz' riposte geweest Hij ging nu van Borasjdsjan naar Sjiras langs den kara vaanweg over Kaseroen, den weg der passen, die over vier enorme bergketenen voert naar het Iransche hoogplateauop een plateau tusschen de tweede en derde dezer ketenen ligt Kaseroen Nasir ed Diwan, de Khan van Kaseroen, beheerschte dezen weg. Sjiras bood in 't klein een getrouw beeld van de zeldzame ondoorzichtigheid van den politieken toestand in Perzië en van de zwevende machtsverhoudingen in dat land. Het algemeene beeld van dezen toestand zij hier in 't kort geschetst. In Teheran regeerde de 17-jarige Sjah Ahmad, de laatste uit de in 1794 gestichte Kadsjaren-dynastie 1)de heerscher, wiens woord voor de Perzen naar oud geloof heilig was De Gezanten van de met elkaar in oorlog verkeerende mogendheden deden hun uiterste best om Sjah en Perzische Regeering naar hun hand te zetten. De Russische en Britsche Gezanten wenschten dat Perzië „neutraal" zou blijvenwaarbij zij elkaar echter even veel vertrouwden als den tegenstander, beducht als zij waren, dat aan den bondgenoot een grooter deel van den buit zou toevallen dan aan henzelf. 't Was dus tusschen Brit en Rus in Teheran niet direct lieflijke harmonie maar, te zamen hadden zij één voordeel boven hun tegenstander de Perzische Regeering behoefde „neutraal" blij vende geen gevaarlijke besluiten te nemen, al ging dan odk aldus handelende 's Lands souvereiniteit geheel verloren. Den Turkschen en Duitschen Gezanten was er alles aan gelegen om Perzië in vuur en vlam te zetten, al ware het slechts om het onsamenhangende Britsche imperium in ernstig gevaar te kunnen brengen, en zijn kracht te verlammen. Een nadeel voor hen was echter, dat de belangen van Turken en Duitschers ook niet geheel samenvielen. Op de eerste plaats eischte Turkije, niet ten onrechte, als Islamietische macht de leiding in alle Perzische kwesties, en beschikte het ook over de eventueel noodige troepenop de tweede plaats koesterde Turkije in het geheim plannen om zich voor het verlies van 219 1) In 1925 werd deze laatste vertegenwoordiger van de corrupte Kadsjaren dynastie van den troon gestooten door den Kozakkenkolonel Resah Khan, thans Sjah en stichter van het vernieuwde en bevrijde Iran.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 11