Het ultimatum bleef inderdaad onbeantwoord. Dus rukten in den nacht van 11/12 Juli ongeveer 200 man onder Hoesein en Kheser op naar Boesjair, dat bij het aanbreken van den dag zou worden aangevallen (uit ijverzucht had men de mannen van Rais Ali te laat gewaarschuwd, zoodat die bij de buitver- deeling zouden zijn uitgeschakeld). In het duister ging toen bij ongeluk een geweer af en trof het schot een van Sjaich Hoesein's mannen welk slecht begin tot het besluit voerde om van den aanval af te zien Inmjiddels waren Rais Ali's mannen op het gevechtsterrein verschenen en bleven voor de verdedigingswerken liggen, toen zij de troepen van Hoesein zagen aftrekken. Plotseling zag Rais Ali een sterke verkenningspatrouille der Engelschen naar buiten komen, welke hij zonder aarzelen aanviel. De Engelsche majoor commandant, een Indisch officier en 11 ruiters sneuvelden waarop de rest naar Boesjair terugvlood. De groote beraamde aanval was smadelijk misluktalleen Rais Ali had de „eer van den dag" gered. Zijn succes zou echter ernstige gevolgen hebben. Want de Engelschen beschouwden Rais Ali's aanval op him verkenningsafdeeling als een zoo ernstige beleediging van hun gezag, dat deze gewroken moest worden. De Britsche Gezant in Teheran eischte van de Perzische Regeering in Teheran dat zij de Zuidelijke stammen tot rebellen zou verklarenBoesjair werd nu formeel door de Engelschen in bezit genomen en de Perzische gouverneur van die stad als gevangene naar Br. Indië gevoerd van dat oogenblik af woei van het Perzische gouver neursgebouw de Union Jack. Hiermede nog niet tevreden besloot men tot een strafexpeditie naar Delwar, het gebied van Rais Alide staf zou bestaan uit het omhakken van de vruchten en palmentuinen, het hoofdbestaansmiddel van Delwars in woners 222 „wishes, and a tribal messenger had actually reached the „British „Headquarters, that messenger would have expected to meet some „great champing man-of-war. The constant repetition of the epics of „Firdaussi would have figured this in his mind. What the messenger „would actually have encountered would have been some bene volent old gentleman used to a thousand such accidents on the „borders of India, with his attention visibly on the Tigris and not „on the hallowed (heilige) pastures. Such a meeting might well „have dissipated the already indefinite feelings of a tribesman at „war, and this dissipation he might have communicated on his „return. Wassmuss did not foresee this danger. The sincerity which „gave Wassmuss his power blinded him, on several occasions, to „the fact that his business was with illusions. So the great day of „the opening of war passed off not, as under Wassmuss's scheme, „with a romantic and possibly farcical challenge, but with a few „trifling accidents after dark. The tribesmen were now committed."

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 14