Vingerafdrukken op vensters, glazen e.d. zijn van veel belang. Deze voorwerpen pakke men zorgvuldig in, zonder ze zelve met de vingers aan te raken. Vindt men papieren, welke de dader(s) misschien in handen gehad heeft (hebben), dan kan men, ook alweer als men zich in de buurt van een arts bevindt, de jodiumproef toepassen. Men legge dan eenige jodiumkristalletjes in een bakje, een kommetje en het papier daar bovenop. Door de naar boven stijgende jodium- dampen komen eventueel aanwezige vingerafdrukken duidelijk te voorschijn. Heeft men reeds een verdachte gearresteerd, dan kan men onmiddellijk gaan vergelijken. Op deze wijze verkregen en vergeleken vingerafdrukken zullen voorloopig echter alleen aanwijzingen vormen, daar over eenigen tijd de jodiumteekening op 't papier zal verdwijnen. Men beware echter het papier zorgvuldig, opdat later de politie met haar wetenschappelijke hulpmiddelen (o.a. aluminiumpoeder en folie) de vingerafdrukken blijvend kan vastleggen. Daartoe zal het papier als regel opgezonden moeten worden. Bij het vinden van kogels in een muur beginne men niet on middellijk den kogel eruit te halen. Eerst legge men, afgaande op den stand van den kogel, de richting vast van waaruit deze hoogstwaarschijnlijk is afgeschoten. Dit kan aanleiding geven tot belangrijke aanwijzingen. Bij het uit den muur verwijderen van den kogel zorge men voorts hem niet te beschadigen belangrijke aanwijzingen zouden daardoor verloren kunnen gaan. Moet er naar vermoedelijk begraven voorwerpen gezocht worden, dan kan bijv. verschil van kleur van den grond een aanwijzing geven. Voorts kan men op verdachte plekken de zoogenaamde water proef toepassen nml. door er voorzichtig water over heen te gieten. Dringt het water vlug in den grond, tusschen de naden van den vloer dan wel anderszins, terwijl er zich luchtbellen vormen, dan kan dit een aanwijzing zijn, dat er kort te voren gegraven is. Versche kalk in metselwerk, het ontbreken van stof in de naden van vloertegels e.d. kunnen mede een aanwijzing vormen. Heeft men den verdachte bij zich dan ook op hem letten tijdens het onderzoek. Is het iemand op wiens gezicht spoedig iets te lezen valt, iemand die spoedig onrustig wordt en zich niet be- heerschen kan, dan kunnen dit vaak aanwijzingen zijn, dat men op het goede spoor is. In de aan het slot dezer bijdrage opgenomen bijlage zal men zien met welke eenvoudige hulpmiddelen men op patrouille zijnde toch nog vaak in staat zal zijn afdrukken van voetsporen te maken. Bij het nagaan van sporen van auto's, waarin bijv. door de politie gezochte menschen weggereden zijn, terwijl men niet weet hoe de auto eruit ziet, lette men natuurlijk op de afdrukken der 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 22