De vorengenoemde hoeveelheden zijn voor een grooten voet afdruk noodig, maar ook voldoende. Na circa een kwartier kan de gipsvorm uit den afdruk worden gelicht. Het maken van gipsafgietsels kan ook bij koude gebeuren is deze echter zeer groot, dan make men in de onmiddellijke nabij heid een vuur aan, zóó dat de warme lucht over den afdruk strijkt. Er zij op gewezen, dat men eerst het water in den pot e.d. doet en eerst daarna gips toevoegtniet omgekeerd, omdat er dan klonten ontstaan Men kan ook een minderwaardiger soort gips gebruiken, dat vóór gebruik gebrand moet worden. Dit branden eischt echter veel zorg, omdat door te lang of te sterk verwarmen het gips totaal onbruikbaar wordt. 1) Gebruik van was. Methode het was wordt geheel gesmolten en wanneer het begint te stollen in den afdruk gegoten. Er zij op gewezen, dat het verkregen wasafgietsel iets kleiner is dan de oorspronkelijke afdruk. Gebruik van zwavel. Methodecirca Vz kg zwavel (is zelfs voor een grooten voet afdruk genoeg) wordt in een ijzeren voorwerp in de buitenlucht boven een zwak vuur geheel gesmolten. De overdag nauwelijks zichtbare zwavel vlam moet met asch of zand gebluscht worden, daar het gietsel anders uitbrandt. Na de afkoeling kan het afgietsel, dat alle bijzonderheden zeer nauwkeurig weergeeft, uit den afdruk worden genomen en kunnen eventueele verontreinigingen worden afgewasschen. Opgemerkt zij, dat het maken van zwavel- afgietsels zelfs bij de grootste koude kan gebeuren. Gebruik van pek of hars. Methode als bij zwavel (zie boven). Gebruik van talk. Methode de talk wordt gesmolten (als was zie boven) en in den afdruk gegoten. Bij het uitnemen moet, omdat het afgietsel 233 2) Van Ledden Hulsebosch beveelt aan eerst een laagje brij van gipsalbast in te gieten, hierover een (naar den vorm van den afdruk gemodelleerd) stuk golfachtig gevormd kippengaas te leggen (met de benedengolvingen in de albastbrij en de bovenbochten omhoog) en direct daarop snel een gipsbrij van goedkoopere soort op de brij van gipsalbast te gieten. Heeft men geen gaas of metaaldraad bij de hand, dan kunnen tot hetzelfde doel versche dunne, zigzag doorgeknikte, takjes (vooral geen droog hout!) wor den gebruikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 25