dan kan bezwaarlijk van een hoofdwapen worden gesproken, de kern van de afdeeling bestaat dan uit de verkenningsorganen, waarvan het voornaamste bestanddeel is pantserauto's en lichte vechtwagensdoor de gezamenlijke actie van de verkennings organen met de overige wapens moet de verkenning mogelijk worden gemaakt. Laatstbedoelde troepenverbanden moeten aan hooge eischen van snelheid en manoeuvreervaardigheid voldoen. Het criterium van de gemotoriseerd-gemechaniseerde troepen- verbanden is, dat zij snel tot den aanval kunnen overgaan, zich snel van den vijand kunnen losmaken, zonder groot tijdverlies op andere frontgedeelten kunnen worden ingezet, in breedte en diepte ver uit elkaar kunnen worden getrokken en snel op de gewenschte plaats kunnen worden vereenigd. „Sie gleichen einem beweglichen Netz, welches der Gegner wohl in seiner Gesamtheit erkennen kann, welches aber rückwarts, seitwarts gleitet, sich damit seinem Zugriff oder seinen Abwehrmasznah- men entzieht und ihn somit verwirrt. Der Feind weiss nicht, wo der Angriff und die Abwehr durchgeführt werden soil. Damit ist die Initiative an den motorisierten Gegner übergegangen" (Lt. Kol. Nehring in „Betrachtungen über Fragen der Heeresmotori- sierung"). In het gevecht waarin gemotoriseerd-gemechaniseerde eenheden optreden en zeker in dat, waarin het pantserwapen als stoot kracht wordt ingezet, doet zich de behoefte gevoelen aan snel verplaatsbare troepenafdeelingen, welke in staat zijn de successen van het pantserverband te bezegelen. De gemotoriseerde en gedeeltelijk gemotoriseerde infanterie-divisie eigent zich in het bijzonder voor deze taak. Naast de gemotoriseerd-gemechaniseerde, de gemotoriseerde en de gedeeltelijk gemotoriseerde troepenverbanden treft men aan de uitsluitend gemechaniseerde eenheden in den vorm van vechtwagenafdeelingen, welke hetzij tot rechtstreekschen steun van en in onmiddellijke samenwerking met de aanvallende infanterie, hetzij in het raam van den infanterie-aanval worden ingezet op dusdanige wijze, dat de infanterie profijt zal kunnen trekken van de gunstige krachtverhouding t.o.v. den tegenstander, welke door den vechtwagenaanval zal ontstaan. b. Gemotoriseerd-gemechaniseerde troepenverbanden. Tot de gemotoriseerd-gemechaniseerde troepenverbanden welke voornamelijk stootkracht in zich vereenigen (mechanized force, divisions de choc) moeten worden gerekend de Engelsche snelle divisie en de Russische snelle brigade, welke volledig zijn uitge rust voor het uitvoeren van zelfstandige opdrachten als omtrekking van vijandelijke vleugels, ageeren in 's vijands rug, het doorbreken van het vijandelijk front, uitvoeren van de vervolging enz. 236

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 28