c. Gemotoriseerde en gedeeltelijk gemotoriseerde verbanden. Geheel gemotoriseerde eenheden, waarvan de voertuigen gedeeltelijk „gelandegangig" zijn, worden aangetroffen in Frankrijk, Italië en Rusland, in den vorm van gemotoriseerde divisies, terwijl Engeland over een gemotoriseerde proef-brigade beschikt. Doordat deze eenheden snel en verrassend verplaatst kunnen worden, eigenen zij zich in het bijzonder voor indeeling als strategische reserve, in te zetten daar, waar de gemotoriseerd- gemechaniseerde verbanden successen hebben geboekt. Tijdens den opmarsch en bij het innemen van de gereedstelling moeten zij worden beveiligd door snelle troepen (pantserauto's, snelle lichte vechtwagens, motorrijders en wielrijders), welke meestal organiek bij de afdeelingen zijn ingedeeld. Het gevecht wordt afgezeten, dus als infanterie-divisie gevoerd. De voordeelen van den inzet van een dergelijke afdeeling spreken voor zichzelf, het optreden kan snel en verrassend zijn, de troepen kunnen frisch en onvermoeid op het gevechtsveld aankomen. Een nadeel vormt uiteraard, tijdens den marsch de groote colonnelengte, welke door ver plaatsing langs verschillende evenwijdige wegen zooveel mogelijk dient te worden bekort om stagnatie in den opmarsch tot een minimum te beperken en den tijd benoodigd voor het doen gereedstellen van de troepen tot het uiterste te kunnen bekorten, een maatregel, welke slechts mogelijk is indien over een uitge breid wegennet wordt beschikt na het afzitten van de troepen het groote aantal motorvoer tuigen, dat grootendeels op de wegen moet worden achtergelaten, en alsdan een dankbaar object voor vliegeraanvallen biedt, en voor het geval door omstandigheden te ver naar voren is door gereden, een ernstige sta-in-den-weg kan vormen tijdens het gevechthet ongebruikt laten van de motorvoer tuigen, welke in de meeste gevallen slechts dienst zullen doen voor het verplaatsen van de troepen naar het gevechtsveld. Het gebruik maken van de motorvoertuigen nadat de troepen zijn ingezet zal slechts voordeel opleveren wanneer de verplaatsing over een voldoend grooten afstand kan plaats vinden m.a.w. het tijdverlies, verbonden aan het verzamelen van de troepen, het afzitten en het innemen van de gevechtsformaties kan worden aanvaard. In dergelijke omstandigheden biedt het voordieelen, wanneer aanvankelijk een gedeelte van de gemotoriseerde troepen is ingezet, zoodat de resteerende troepen van het verband kunnen worden gereed gehouden bij de motorvoertuigen om t.g.t onmid dellijk te kunnen oprukken. De hiervoor genoemde nadeelen, verbonden aan de volledig gemotoriseerde troepenverbanden, gelden in veel mindere mate voor de gedeeltelijk gemotoriseerde verbanden, waarbij een groot gedeelte van de motorische vervoermiddelen niet organiek 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 30