is ingedeeld, doch in den vorm van een transportafdeeling kan worden toegevoegd. Deze transportafdeeling kan dus worden benut om verschillende gedeeltelijk gemotoriseerde troepenver- banden na elkaar te verplaatsen. Een nadeel van de gedeeltelijk gemotoriseerde verbanden is, dat bij verplaatsing als zoodanig de snelheid wordt teruggebracht tot de onderdeelen met de geringste snelheid i.e. de infanterie en in dat geval het gemoto riseerde gedeelte in zekeren zin een belemmering voor de ver plaatsbaarheid van het geheel kan geven. De beveiliging van de gemotoriseerde en gedeeltelijk gemoto riseerde troepenverbanden door snelle troepen behoeft hier niet nader in beschouwing te worden genomen. d. Gemechaniseerde eenheden (vechtwagenafdeelingen) Vechtwagenafdeelingen worden organiek ingedeeld in de sub b. genoemde gemotoriseerd-gemechaniseerde zware eenheden, terwijl organieke indeeling dan wel toevoeging kan plaats hebben bij de gemotoriseerd-gemechaniseerde snelle troepenverbanden en groote infanterie-eenheden. Organieke indeeling bij de snelle troepenverbanden en groote infanterie-eenheden (minstens divisie) geschiedt, wanneer over een groot aantal vechtwagens kan worden beschikt, dan wel wan neer het totaal aantal beschikbare vechtwagens een dergelijke indeeling toelaat, hetgeen bijv. het geval kan zijn in kleine legers. Uiteraard kan het gebruik in oorlogstijd beter tot zijn recht komen bij organieke indeeling o.m. als gevolg van eenhoofdige bevelvoering en oefening in vredestijd, waardoor de samenwerking tusschen de verschillende in het troepenverband samengebrachte wapens beter zal zijn verzekerd. In Engeland heeft men tot voor kort vastgehouden aan het beginsel van „toevoeging" van vechtwagenafdeelingen aan de groote infanterie-eenheden. De gemengde tankbrigade bestaat uit 3 gemengde tankbataljons en 1 bataljon lichte tanks, elk bataljon heeft 3 compagnieën. Het gemengde bataljon telt 22 lichte en 27 middelbare tanks, het lichte bataljon 53 lichte tanks en 5 middel bare tanks. Thans wordt overwogen per infanterie-divisie 1 vechtwagen- bataljon organiek in te deel en gegevens over de samenstelling van deze bataljons ontbreken nog. Twee „proef" bataljons waren samengesteld elk uit 39 lichte, 19 middelbare en 8 begeleidings- (close support) vechtwagens of deze samenstelling gehandhaafd zal blijven is nog niet bekend. In Frankrijk worden de vechtwagenafdeelingen naar behoefte aan infanterie-eenheden toegevoegd. Normaal zal in den aanval 1 bataljon vechtwagens op een divisiefront van 2 km worden 239

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 31