Voor zoover de gevechtsomstandigheden het toelaten, dienen de marschwegen te voren te worden verkend en maatregelen te worden genomen den marsch zonder stagnatie te doen verloopen, zoodat een hooge gemiddelde snelheid kan worden bereikt. De moeilijkheden aan de verplaatsing van een lange motorvoertuigen colonne verbonden, kunnen worden verminderd door de colonne te splitsen in verschillende kleine marschgroepen, welke langs evenwijdig loopende wegen voorwaarts gaan. Aan het onderlinge verband en aan het verband van de marschgroepen met den algemeenen commandant zal dan in de eerste plaats aandacht moeten worden besteed de radio zal daarbij een onontbeerlijk hulpmiddel blijken te zijn. Het volgen van verschillende evenwijdige wegen heeft boven dien het voordeel, dat de ontplooiing snel en met betrekkelijk geringe moeilijkheden zal kunnen geschieden. De af wachting sstelling en moeten zoodanig worden gekozen, dat in de onmiddellijke nabijheid een goed wegennet aanwezig is. In de afwachtingsstelling moeten namelijk de laatste voorberei dingen voor den aanval worden getroffen, o.m. aanvulling van bedrijfsstoffen, verpleging van den troep en na lange marschen verwisseling van de bemanning der vechtwagens en aanvulling van uitgevallen materieel. Levensmiddelen- en bedrijfsstof-auto's zullen moeten kunnen oprijden zonder dat verkeersstremmingen ontstaan. In dit stadium van voorbereiding tot den aanval zullen vooral hooge eischen moeten worden gesteld aan de regeling van het verkeer waardoor een snel verloop van de verpleging mogelijk moet worden gemaakt. Aangezien de in de afwachtingsstelling te verrichten werkzaam heden aanleiding kunnen geven tot ontdekking door den vijand, vormt dekking tegen luchtwaarneming een belangrijken factor. De uitgebreidheid van de in te nemen afwachtingsstelling zal dan ook afhankelijk zijn van de dekking welke het terrein biedt. Niet geschroomd mag worden een langgerekte opstelling in te nemen het element verrassing kan dan zelfs beter tot zijn recht komen, aangezien de snelheid van de moderne vechtwagens het mogelijk maakt de concentratie van de strijdkrachten in de uitgangsstelling, welke a.h.w. een korte halte vormt in het traject, dat moet worden afgelegd van de afwachtingsstelling tot het gevechtsveld, verrassend te doen plaats vinden. Bestudeering van de kaart en van luchtfoto's, zoo mogelijk ook een persoonlijk door den commandant uit te voeren luchtver- kenning, zullen in de meeste gevallen den grondslag vormen voor het aanvalsbesluit, dat tijdens het verblijf in de afwachtingsstelling moet worden uitgewerkt in een aanvalsbevel. Het vaststellen en aangeven van de opmarschwegen voor de verplaatsing bij nacht 243

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 35