van de afwachtingsstelling tot de slechts korten tijd voor het ten aanval gaan in te nemen uitgangsstelling waarbij een ruim gebruik dient te worden gemaakt van merkteekens en posten zal met groote nauwkeurigheid moeten geschieden, waardoor het mogelijk zal zijn snel en zonder gebruik te maken van licht, de uitgangsstelling te bereiken. Deze verplaatsing vormt een met het oog op het bewaren van de verrassing zeer riskante onderneming, omdat vooral 's nachts het geronk der motoren op vrij grooten afstand hoorbaar is. Middelen om dit geraas te maskeeren zijn het in het leven roepen van verhoogde artillerie- en vliegtuigactie. Uiteraard zijn deze middelen niet afdoende, zij kunnen zelfs aanleiding zijn tot alar meering van de vijandelijke troepen in voorste lijn. Allereerst dient daarom te worden gestreefd naar een zoo kort mogelijk oponthoud in de uitgangsstelling, waardoor zoo laat mogelijk uit de afwachtingsstelling kan worden vertrokken en waardoor tevens het gevaar voor artillerie-beschieting in de uitgangsstelling tot een minimum kan worden beperkt. De duur van het verblijf in de uitgangsstelling is uiteraard afhankelijk van de verrichtingen welke daar moeten plaats hebben. Deze zijn, het in de vereischte formatie concentreeren van de strijdkrachten in de strook waarin ten aanval zal worden gegaan, het houden van een laatste inspectie over het materieel, alsmede het bijvullen van de benzinetanks (met in blikken medegevoerde benzine) en van de waterreservoirs van de vechtwagens. Het tot een minimum beperken van den duur van het verblijf in de uitgangsstelling eischt derhalve het geven van duidelijk omlijnde opdrachten voor het innemen van de vereischte formatie, een groote soepelheid en vlotheid in het overgaan van de ontplooide tot de ontwikkelde formatie, het snel opnemen van het verband, goed functionneerende verbindingen en last but not least materieel, dat zich in volkomen gevechtsvaardigen toestand bevindt. Tot het voldoen aan deze laatste voorwaarde kan in hooge mate bijdragen het sparen van het materieel gedurende de voorafgaande dagen, bijv. door het materieel over de groote afstanden (lege ringsplaatsen of verzamelopstellingen naar de afwachtingsstel- lingen) per trailer te vervoeren. Het gunstigste tijdstip om tot den aanval over te gaan is de ochtendschemering, aangezien dan de ochtendnevels en het ge dempte licht het zicht van den tegenstander beperken tot enkele honderden meters, zoodat de trefzekerheid van zijn afweerwapens daardoor zeer wordt beïnvloed. Door toepassing van kunstmatige nevels kan dit nadeel voor den tegenstander nog worden vergroot. Uit de uitgangsstelling wordt in ontwikkelde formatie voor waarts gegaan op zoodanig tijdstip, dat het eigenlijke gevecht 244

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 36