5. CHINA. (Vervolg zie I.M.T. 1938 nr. 2 met een aantal foto's achter in dit nummer). Van onzen correspondent). Den 14den December van het vorige jaar hebben de Japanners Nanking bezet en daarmede eene volgende periode in de militaire verovering van China afgesloten. Van 12 Augustus tot 27 October heeft in het Jangtze dal het Chineesche leger eene stelling weten vast te houden, welke van af het Noorder Station in Chapei als rechtervleugel aanleunende aan de International Settlement aanvankelijk de Noordgrens van de nederzetting, de Hwangpoo en den zuidelijken oever van de Jangtze volgde, doch geleidelijk door de Japanners ingedrukt werd. Op den 27sten October ont ruimden de Chineezen Kiangwan en Tazang, en trokken ordelijk terug op een nieuw stelling gedeelte langs den zuidoever van de Soochow creek, aanleunende aan het uiterste Westpunt van de Settlement. Deze stelling gaven de Chineezen den 10 November, als gevolg van de landing der Japanners op den noordelijken oever van de Hangchowbaai, prijs. Nadien is het den Chineeschen troepen niet meer gelukt stand te houden tegen de hen vervolgende geme chaniseerde Japansche eenheden, welke gesteund door eenige honderden vliegtuigen, hun beletten zich opnieuw in het terrein vast te zetten. Ternauwernood een maand later 14 December viel Nan king, 300 kilometer ruim van Shanghai verwijderd, en nog vóór het einde van het jaar was het geheele gebied begrensd door de Jangtze, de Hangchowbaai en de lijn Wuhu-Hangchow door de Chineezen ontruimd, een gebied van ruim 150.000 km2, vijfmaal zoo groot als Nederland, met een bevolking van ten minste 30 millioen zielen. Daarna hebben de Japanners hun troepen een drietal weken rust gegund, hun uitrusting in orde gebracht en hun verliezen aangevuld. In het Noorden heeft zich de toestand, nadat de Japanners begin October de Noordgrenzen van Honan en Shantung bereikt hadden, niet noemenswaard veranderd. Langs de Tsinpu spoorbaan (Tien- tsin-Pukow) waren ze ongeveer 250 km, langs de Pinghan 400, en langs de van Peping in Westelijke richting gaande spoorbaan bijna 500 km tot Paotow voorwaarts gedrongen. De hoofd stad van Shansi Taiyüanfu was op 6 November genomen, doch de guerilla, gevoerd door de troepen van het (roode) 8ste 246

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 38