Is er in feite veel verschil tusschen de (vermeende) lotsbe stemming van Dipa Negara en die van den dalang uit den jare 1924 Deze moge een gering man geweest zijn en gene thans gerekend worden tot de bijna legendarisch geworden, en als zoodanig vereerde, Javaansche grooten, het geestelijke uitgangs punt van beiden veronderstelt hetzelfde einddoel het „ideale rijk" van den dalang is identiek met de „hooge zending" uit Dipa Negara's babad. In het orgaan van de N.I.O.V., Juli 1936, schreef ,,R" een uit nemend overzicht over den heiligen oorlog, waarboven de schrij ver zeer toepasselijk Mohammed's spreuk„Onderwerpt alle volkeren" plaatste. Als een illustratie van hetgeen „R" in zijn samenvatting naar voren brengt, mogen o.i. de gedragingen en de gedachtengang van Dipa Negara c.s. dienen, terwijl Sentot bovendien als militair instrument werd gebruikt, teneinde de geestelijke plannen van zijn meesters te verwezenlijken. Het is noodzakelijk de aanleiding en het uitbreken van den Java-oorlog te bespreken, ten einde de beteekenis van Dipa Negara en zijn helpers ten volle recht te doen wedervaren. Daarom zij herinnerd aan het feit, dat Pangeran Anta Wiria, beter bekend onder den naam Dipa Negara, bij de troonsopvolging te Djocjakarta in 1814 voor zijn jongeren broeder Amangkoe Boewana IV (Djarot) had moeten wijken, ondanks het feit, dat hij niet van lagere geboorte was. Dipa Negara was n.l., evenals zijn broeder Djarot, een onechte zoon van Soeltan Amangkoe „Indische Gids", jaargang 1936, blz. 896912, 9861004 en 10861103. De cursiveering, ook die in de aanhaling uit het V.P.T.L., is dezerzijds aange bracht. Het is vooral deze studie geweest, die ons bracht tot 'het schrijven van deze bladzijden, en wel voornamelijk omdat de Heer Hallema Dipa Negara beoordeelt op hetgeen in den loop der tijden omtrent diens „gees telijke gesteldheid" bekend is geworden. Juist de psychologische factoren bij onlusten, opstanden enz. worden dikwijls niet naar juiste waarde geschat en het lijkt daarom een nuttige bezigheid Dipa Negara eens te beschouwen van een andere zijde dan wij dat gewoon zijn te doen. Meestal door ons beroep logisch wordt de Java-oorlog door ons van den krijgskun digen kant bekeken, doch in Indië heeft bijna elk militair optreden een meestal langdurige voorgeschiedenis, en de psychologisch-godsdienstige jactor is in dat voorspel niet zelden overwegend. Een historisch voorbeeld van groote waarde geeft ons in dat opzicht het driemanschap Dipa Negara- Kjahi Madja-Sentot. Bij het aanhalen van lectuur wordt in het vervolg, indien verwezen wordt naar bovengenoemd artikel uit de „Indische Gids", kortheidshalve vermeld „Hallema, 'blz 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 49