Op 's Konings verjaardag, 19 Februari van het jaar 1863, werd het tehuis Bronbeek geopend en sedert dien hebben, zooals Z. Exc. Luitenant-Generaal b.d. C. A. Rijnders, de huidige Commandant van Bronbeek, dat in de feestrede heeft gezegd, ongeveer 5000 militairen van Land- en Zeemacht voor korteren of langeren tijd in Bronbeek een veilig toevluchtsoord gevonden. Wij zullen na de uitvoerige berichten, welke in de pers zijn verschenen, thans geen relaas geven van de geschiedenis van Bronbeek, noch van de feestviering bij het 75-jarig jubileum, doch zouden wenschen te volstaan met het aanhalen van de woorden, welke Z. M. Koning Willem III heeft doen stellen op een door Z. M. aan Bronbeek geschonken kanon, hetwelk door de onzen in 1874 in den Kraton te Koetaradja werd veroverd, „ter vereering van allen, die hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden in Onze overzeesche bezittingen en ter herinnering aan den onbezweken volhardenden moed Onzer zoo dappere land- en zeemacht in Atjeh 1875". Deze voor Bronbeek geschreven woorden, welke door aldaar nog aanwezige oudgedienden kunnen worden geïllustreerd, zijn er getuige van dat Leger en Marine in Nederlandsch-Indië een schoone traditie bezitten en zullen hebben te bewaren Onbezweken volhardende moed. Deze Koninklijke woorden zijn en zullen blijven de kenmerken van hen, die het voorrecht hebben voor de handhaving van de in- en uitwendige veiligheid van dit gedeelte van het Rijk te mogen waken. Wij mogen besluiten om een ieder, die naar Nederland gaat, aan te sporen een bezoek te brengen aan het thans 75-jarige Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem, waar de krijgsgeschiedenis leeft in eenvoudige harten. C. 212

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 4