Vóórdat Dipa Negara echter openlijk tot verzet overging, brak Resident Smissaert nog het laatste restant je respect voor het Nederlandsche gezag af. Hij besloot, in overleg met den Rijks bestierder, toen de teekenen al te ongunstig werden, Dipa Negara gevangen te nemen en wel bij een nachtelijke overvalling. De poging mislukte, doordat diens dalem door 40 zwaar bewapende mannen was bewaakt. Was doortasten, zoo vraagt men zich af, ondanks dat dan toch niet mogelijk geweest Het ging toch om groote belangen, en moeten dan 40 pradjoerits gewicht in de schaal leggen Eenige dagen na de mislukking gaf Smissaert aan den Rijksbestierder opdracht alle prinsen voor een feest in het fort uit te noodigen, onder bekendstelling, dat niemand meer dan twee bedienden mocht medebrengen. Smissaert had vóór den aanvang van het feest in de nabijheid van de feestzaal 50 soldaten gereed gesteld, met de bedoeling Dipa Negara gevangen te nemen, een maatregel welke natuurlijk overbodig was, aangezien de te vangen prooi en dat zal den Resident toch ook wel bekend geweest zijn de beschikking had over vele spionnen en de maatregel reeds tot Dipa Negara was doorgedrongen. Het was dan ook geen wonder, dat deze op het uur van aanvang van het „feest niet aanwezig was. Een uur later verscheen Dipa Negara aan de poort van het fort, niet met twee bedienden, doch met tachtig zwaar bewapende dienaren, zoodat de schildwacht hem doorgang weigerde. Het was vergeefsche moeite, Dipa Negara riep vertoornd „Bij Allah, zeg aan den Resident, dat ik niet uit mijzelven kom, maar door hem geroepen ben, en zoo mijn gevolg niet mag binnenkomen, is het beter dat ik terugkeer De Resident gaf inderdaad opdracht Dipa Negara door te laten en men kan zich de spanning voorstellen, toen de trotsche pange- ran, de 80 gewapende volgelingen achter hem gehurkt, op den voor hem bestemden zetel plaats nam. Smissaert meende de situatie te kunnen redden, door te doen of er niets gebeurd was en negeerde den hem aangedanen hoon door op Dipa Negara een dronk in te stellen, evenals op andere aanwezigen. Dit was voor Dipa Negara het sein tot het luchten van zijn gemoed het onge hoorde feit geschiedde, dat een Javaansch edelman zich vergreep aan den hoogsten tegenwoordiger van het Nederlandsche gezag. Terwijl Dipa Negara den Resident bij het hoofd vatte, riep hij uit„Smissaert, Smissaert. Gij doet mij hartzeer aanwat is er niet gebeurd, waarmede gij mij verdriet hebt aangedaan nu moet gij de kans met mij uitmaken, man tegen man, en als ik verlies, kunt gij Uw begeerte doen te Djocjakarta". De Resident bleef als versteend zittencommentaar op de situatie is feitelijk overbodig. De consternatie was algemeen, vooral toen Dipa Negara zich daarop tot den Rijksbestierder wendde, ook hem bij het hoofd vatte en als volgt sprak „Ook gij Danoe Redja doet mij veel hartzeer aan; het zou U aangenaam 264

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 58