zijn wanneer men mij verwijderde, opdat gij Uw eigen wil zoudt kunnen volgen. Gij herinnert niet meer Uwe afkomst van koelies, in het dorp Djapan". Na deze ontboezeming trok Dipa Negara den Rijksbestierder met zijn stoel achterover, schopte hem en eindigde tenslotte met den uitroep „Hondenkind, nu eet ge brood met boter, maar vroeger moest ge U aan drek verzadigen". Danoe Redja, zijn waardigheid vergetende, maakte, op den grond gehurkt, een sembah, terwijl alle aanwezigen opstonden. Dipa Negara begaf zich vervolgens weder naar den Resident, gaf dezen en ook Chevalier een hand, men vraagt zich af hoe deze geaccep teerd werd! en zeide„Smisaert, t is wellicht de laatste maal, dat ik U de hand druk". Na deze profetische woorden verdween Dipa Negara met zijn gevolg even later ging ook de Resident heen. Chevalier betitelde na het vertrek van den Resident Dipa- negara's gedrag als Majesteitsschennis en zwoer de beleediging te zullen wreken. Van het gebeurde werd zelfs aan den Gouver neur-Generaal geen melding gemaakt, en de Resident liet alles op zijn beloop, zoodat Chevalier het rijk alleen had om Dipa Negara te tarten en te beleedigen. Eén dier beleedigingen bestond in de reeds vermelde grafschennis bij den aanleg van een weg, een voorval, dat Dipa Negara veel aan aanhang deed winnen. Op last van dezen werd het werkvolk uiteen geslagem, waarbij twee Europeesche opzichters om het leven kwamen. Dipa Negara ontbood den Rijksbestierder, om hem over den wegaanleg te onder- derhouden bij dit bezoek ontkwam laatstgenoemde nauwelijks aan een krisaanslag. En het Nederlandsche gezag rustte, ondanks den zichtbaar wordenden aanhang van Dipa Negara. Den 16en Juli meldde de Resident van Soerakarta, Mac Gillavry, dat Dipa Negara zich voor den oorlog gereed maakte. Ook dit schrijven stoorde Smis- saert niet in zijn rust. Pas twee dagen later, toen nabij zijn woning te Bedojo met opstand gedreigd werd, vond hij het veiliger naar Djocjakarta te vertrekken en ontbood in een onbeheeischt schrijven Dipa Negara ter verantwoording binnen het fort. Deze antwoordde niet te zullen komen, omdat hij bevreesd was, waarna nogmaals de hulp van Mangkoe Boemi werd ingeroepen. Deze kreeg opdracht Dipa Negara te halenhet ergste zou gebeuren indien hij er niet in zou slagen Dipa Negara naar het fort te brengen. Het resultaat laat zich raden: ook Mangkoe Boemi werd bevreesd en keerde niet terug. Daarna werd, tegen het advies van den Pakoe Alam in, Chevalier belast Dipa Negara gevangen te nemen. Hij kreeg de beschikking over 75 man Infan terie, 50 Cavaleristen en twee stukken geschut. Na eerst op een bende gewapende Inlanders gestooten te zijn, waarop gechargeerd werd, omsingelde Chevalier Dipa Negara s dalem. Het resultaat is bekend Dipa Negara was op het eerste gerucht reeds met zijn 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 59