aan te geven ten einde te geraken tot een organisatie der Hp. V.P.An., welke deze bezwaren zou kunnen ondervangen zonder dat deze reorganisatie gepaard zou gaan met een ingrijpende wijziging van de huidige formatie aan personeel en materieel. De gedachtengang van Kolonel HOTZ kan als volgt worden weergegeven, waarbij het uitgangspunt is het optreden der hulp- verbandplaatsafdeelingen onder verschillende gevechtsomstandig heden. Nemen wij de mogelijke gevechtshandelingen in oogenschouw, dan blijkt, dat het karakter van dat optreden kan zijn óf per manent, stationnair en langzaam óf kortstondig, bewegelijk en snel. Permanent, stationnair en langzaam is het optreden als regel bij een aanval in front op een voorbereide stelling, bij een hard nekkige verdediging en bij een directe rivierverdediging. De inmobilisaties der Hp. V.P.A. zijn hierbij gering in aantal en meestal van langeren duur. Kortstondig, bewegelijk en snel moet worden opgetreden bij elke voorhoede- en achterhoede-actie, den naderingsmarsch en de inlei dende gevechten, bij den aanval in front in het ontmoetingsgevecht en bij dien op een stelling, waarbij de uitgangsopstelling tegenover 'svijands voorposten wordt gekozen, dan wel op grooten afstand van de vijandelijke hoofdweerstandslijn. Verder bij alle aanvallen gericht tegen de(n) vleugel(s) (overvleugeling en omvatting), de flank(en) en den rug van den vijand, zoowel in het ontmoetings gevecht als bij een aanval op een voorbereide stelling, bij elke actie van verkennings- en veiligheidsafdeelingen (lichte troepen, waarbij de infanterie zich verplaatst op middelen van versneld vervoer) en bij elke actie tegen gemotoriseerde en gemechani seerde eenheden. Voorts bij alle vertragende, terugtochts- en vervolgingsacties (rechtstreeksche en evenwijdige vervolging), bij de indirecte rivierverdediging, bij flankdekkingen, tegenaanvallen in en buiten de hoofdweerstandsstrook en bij het optreden van gemotoriseerde infanterie-detachementen tegen vijandelijke „raids". Hierbij moeten de Hp.V.P.An. dikwijls worden geïmmo biliseerd, terwijl deze immobilisaties van korten duur zullen zijn. Het blijkt dus, dat meestal het optreden tegen den vijand snel en bewegelijk zal zijn en slechts in de minderheid der gevallen langzaam en stationnair. Houden wij nu het oog gericht op snelle en bewegelijke acties, dan moet ten aanzien van de Hp.V.P.An. de eisch worden gesteld, dat zij, ten einde te kunnen voldoen aan de van haar gevergde diensten, een groote mobiliteit bezitten. Zooals Kolonel HOTZ tijdens de bovengenoemde bespreking be toogde, bezit de huidige Hp.V.P.A. deze zoo gewenschte mobiliteit niet. De opdrachten, waaraan een hulpverbandplaatsafdeeling moet kunnen voldoen, kunnen dikwijls alleen worden uitgevoerd d.m.v. 269

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 63