opvoeren van de snelheid van beweging bij verplaatsingen door vervanging van de bestaande treinkarren door autoletten en het organiseeren van een „versterkte" splitsbareHp.V.P.A., waarvan de onderdeelen „selfsupporting" geneeskundige for maties zijn, welke elkaar steeds kunnen vervangen. 1). De uitwerking van deze gedachte zal in het onderstaande volgenwaarbij in beginsel de huidige verpakking van het materieel en het aantal uitgetrokken inheemsche paarden (welke benoodigd blijven voor het „overschakelen" van voertuigen- op draagpaardentransport) ongewijzigd zullen worden gelaten. De vervanging der treinkarren door autoletten. De autoletten, in de meeste groote plaatsen op Java aanwezig, kunnen in tijd van spanning worden gevorderd en gemakkelijk geschikt worden gemaakt voor het hier beoogde doel. Met het oog op het te dragen gewicht komen uitsluitend in aanmerking wagens van de merken Fiat, Morris en Opel, welke een nuttige belasting hebben van maximaal 400 kg (van vrijwel alle andere merken is de belasting te fixeeren op 300 kg). Deze autoletten stellen aan de wegen geen hoogere eischen dan de treinkarren, terwijl, zooals een proefneming aantoonde, haar „doordring"- vermogen in het terrein ongeveer even groot is als dat der karren. Het gebruik van slipkettingen is in sommige omstandigheden een vereischte. De indeeling van „versterkte"resp. normaleHp.V.P.An. bij de verschillende gevechtseenheden. Op grond van het vorenstaande wordt het invoeren van „ver sterkte" Hp.V.P.An. wenschelijk geacht bij de bataljons infanterie en overeenkomstige eenheden en bij een regiment cavalerie, terwijl bij die eenheden, welker gevechtstaak medebrengt, dat haar optreden van langdurigen en stationnairen aard is, een „normale" Hp.V.P.A. ware in te deelen. Dit zijn de stafkwartieren van de groote eenheden, de afdeelingen artillerie, de divisie-autotrein en de vliegtuiggroepen. De organisatie van de „versterkte" Hp.V.P.A. wordt gedacht als volgt a). Het snel verplaatsbare gedeelte bestaat uit 3 voertuigen (autoletten), waarvan de beide eerste („geneeskundige" auto letten) uitsluitend materieel voor geneeskundig gebruik in den ruimsten zin des woords bevatten en uniforme bepakking hebben, Een dergelijke werkwijze wordt bepleit door Médecin Lt.-Colonel Bouissou van den Franschen militair geneeskundigen dienst in zijn artikel „Service de Santé et motorisation" in het „Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de l'Air" van October 1937, waarin hij ook wijst op het groote belang van de opvoering der mobiliteit en van de splitsbaarheid, in verband met den kritieken tijd en de gewondensorteering (gerefereerd in het I.M.T. 1937, Nr. 12 blz. 1149 e.v.). 271

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65