immers den Russen op Perzisch gebied een nederlaag hadden toegebracht. En het scheen zelfs dat het oogenblik nabij was, waarop de Perzen zich bij de Turken zouden voegen in den oorlog tegen de Geallieerden. Gelukkig voor dezen kwam het zoo ver niet omdat de overwinnende Turken nu tegenover de Perzische bevolking bij Tabriz zich te buiten gingen aan een aantal bar- baarschheden, waartegen die van de Russen verbleekten. En ook Reuf Bei, die jaloersch werd op Halil's successen bij Tabriz, rukte nu uit Bagdad op, trok de grens over op den weg naar Kerman- sjah, schermutselde daar wat met eenige Kozakkenbenden, om daarna zijn weg vervolgende al wat Perzisch was te dooden en te berooven. Het evenwicht in wreedheden tusschen Turken en Russen was hiermede volledig hersteld, en tevens de „good will" expeditie der Duitschers door Perzië naar Afghanistan voor altijd gecompromitteerd. Einde Januari 1915 vertrok Waszmusz uit Bagdad voor zijn tocht naar Zuid-Perzië, vergezeld door 2 Duitschers (dr. Lenders en Bohnstorff), 3 Britsch-Indische Brahmaansche deserteurs1), eenige voorname Perzen, en een karavaan van 24 lastmuildieren. Het officieele doel van de reis was Sjiras, waar Waszmusz tot Duitsch consul was benoemd, zoodat hij als officieel ver tegenwoordiger door een neutraal land reisdetoch hebben de Engelschen drie evenwel mislukte pogingen gedaan om Waszmusz op zijn reis door het neutrale Perzië gevangen te nemen. Turkije was intusschen aan de zijde der Centralen in den oorlog getreden, waarop Engeland prompt antwoordde door een expedi- tionnaire trepenmacht te landen aan den Sjat el Arab en Basra en Koerna te bezetten, terwijl voorts Britsche troepen in Perzië werden gebracht ter bescherming van de „pipe-line" van Sjoesjtar naar Abadan en in de havenplaats Boesj air. Als diplomatiek raadsman was aan den bevelhebber der Britsche troepen toegewezen Sir Percy Cox, de consul-generaal van Boesjair en oude bekende van Waszmusz uit de vooroorlogsche dagen. De in Oostersche landen zeer snelle „khabar angin" had ook sir Percy omtrent Waszmusz' uit Bagdad vertrokken karavaan ingelicht; en hij kende zijn vroegeren vriend en mede-consul te goed om niet te beseffen, dat deze een uiterst gevaarlijk tegen stander was, aan wien de Zuid Perzische stammen zeer verknocht 214 Deze wilden ageeren te midden van de Britsche troepen om te trachten op die wijze hun land van de Engelsche overheersching te bevrijden. Zij hadden Mohammedaansche namen aangenomen, en, om niet als Hindoe s te worden herkend, zich door dr. Lenders laten besnijden. Het is hun inderdaad gelukt om zich in Boesjair onder de Engelsche troepen te mengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6