5e. mogelijkheid van geïmproviseerd snelvervoer van zittende gewonden naar de wagenplaatsen door middel van de niet in bedrijf zijnde autoletten, 6e. beschikking over meer geneeskundig materieel. Het sub 4e genoemde voordeel behoeft een nadere toelichting. In het voorgaande werd reeds gewezen op den grooten „dooden tijd", welke zich bij de immobilisaties der bestaande Hp.V.P.A. als een ongewenscht lang oponthoud doet gelden. Het op- en ontladen der autoletten is daarentegen een zoo een voudige handeling, dat er slechts enkele minuten mee gemoeid zijnbovendien is de bepakking der autoletten overzichtelijker dan die der treinkarren. De nadeelen, verbonden aan de gesuggereerde organisatie zijn le. de „overschakeling" van voertuigen- op draagpaardentrans- port lijkt minder goed verzekerd, 2e. het tempo van het marcheerende bataljon is te langzaam voor de autoletten, 3e. het invoeren van een gemotoriseerd onderdeel in een niet- gemotoriseerde gevechtseenheid lijkt foutief, 4e. de jongste officier van gezondheid kan zich in bepaalde omstandigheden niet tot in de voorste lijn begeven. Hierboven werd reeds besproken hoe aan het laatstgenoemde bezwaar kan worden tegemoet gekomen, zoodat een nadere beschouwing van de drie eerste nadeelen overblijft. Wanneer wij het „overschakelen" van voertuigen- op paarden- transport nader in oogenschouw nemen, dan blijkt direct, dat de paarden, welke zich belangrijk langzamer bewegen dan de auto letten, niet in de nabijheid van deze laatste gehouden kunnen worden. Daarom is het noodzakelijk, dat de paarden steeds zoo ver mogelijk naar voren worden gebracht door ze te laten mar- cheeren bij de karren van den gevechtstrein der betrokken eenheid (waardoor als regel de afstand van de opstellingsplaats der draag- paarden tot de verst vooruitgeschoven „geneeskundige" autolette gering zal zijn en in korten tijd zal zijn af te leggen), dan wel ze op te houden op die punten in het terrein, waar voertuigen transport onmogelijk wordt. Op deze wijze zal het, bij eene juiste verkenning en bevelsuitgifte, mogelijk zijn de draagpaarden tijdig op het gewenschte „overschakelingspunt" aanwezig te doen zijn. Het sub. 2e genoemde bezwaar, dat het tempo van het marchee rende bataljon te langzaam is voor de autoletten, berust op de omstandigheid, dat de motoren niet berekend zijn op het gedurende langeren tijd volhouden van een snelheid van circa 5 km. In dit bezwaar zal moeten worden voorzien door de autoletten sprongs gewijze te doen volgen mogelijk zal dit het nadeel opleveren van 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 73